İneklerde prepartium dönemde verilen levamizolün buzağılardaki neonatal cerrahi hastalıkların önlenmesindeki etkinliğinin araştırılması
Investigations on the effect of levamisole administration during prepartium period in cows on the prevention of neonatal surgical diseases in calves
  1. Tez No: 247125
  2. Yazar: ADEM ARANCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada levamizolün kolostrum ve buzagı kan serumundaki IgG seviyesi ve buzagılardaki neonatal hastalıkların önlenmesindeki etkinligi arastırıldı. Çalısmanın materyalini 6.5 aylık gebe, 3-8 yaslı 200 bas Simental ırkı inek ve bunların buzagıları olusturdu. nekler, deney ve kontrol amaçlı olarak iki esit gruba ayrıldı. Deney grubundaki hayvanlara %10'luk levamizol, gebeligin 6.5 aylık döneminden itibaren haftada bir kez olmak üzere M. yolla 2.5 mg/kg dozda 6 uygulama yapıldı. Kontrol grubundaki hayvanlara ise aynı sürede 10 ml Placebo M. uygulandı. Dogumdan hemen sonra annelerden kolostrum ve buzagılardan, kolostrum almadan önce ve dogumdan sonraki 4. günde kan örnekleri alınarak IgG düzeyleri nefolometrik metotla ölçüldü. Dogumla beraber buzagılar 4 hafta boyunca neonatal cerrahi ve diger hastalıklar yönünden kontrol edildi. Deney grubunda (n=100) 9, kontrol grubunda (n=100) ise 34 buzagıda neonatal hastalık gözlendi. Ayrıca deney grubunda 2, kontrol grubunda 6 buzagı güç doguma baglı olarak öldü. neklerin dogum anındaki kolostrum IgG düzeyleri deney grubunda ortalama 2880±71.70 mg/ml, kontrol grubunda ise 2050±34.15 mg/ml olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Two hundred dairy cow of Simental breed, aged 3 to 8 years old were used. All the cows were 6.5 months pregnant. Cows divided in two groups equally and they were served as experimental and control animals. In this study, effects of levamisole administration on the concentrations of IgG in colostrum and serum of calves. Furthermore, the effectiveness of levamisole on the prevention of neonatal diseases was also investigated. A dose of 2.5 mg/kg BW 10% levamisole was injected IM. to each in animal experimental group for weekly for six times. Each control animal was received 10 ml of Placebo IM. weekly for six times. Colostrum samples were collected from the cattle after birth, immidatly, while serum samples of calves were collected before and 4 days after having colostrum. IgG levels were than determined in these samples by nefolometric method. All the calves were examined for the presence of neonatal surgical diseases and for other diseases for during the first 4 weeks of life. In the study, 9 and 34 neonatal diseases were determined in experimental and control animals, respectively. Furthermore, 2 calves in experimental group and 6 calves in control group died due to dystocia. The means of the IgG concentrations of colostrum were found to be 2880±71.70 mg/ml in experimental group and 2050±34.15 mg/ml in control group.