Sarıkamış'tan Yapılan Hayvan Sevklerinin Refah Yönünden İncelenmesi
Animal Transports Made From Sarıkamış and Their İnvestigation in Terms of Welfare
- Tez No: 247128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SAATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hayvancılık hem insanların beslenmesi açısından hem de ekonomik olarak vazgeçilmez sektörlerden biridir. Özellikle iklimin bitkisel üretime uygun olmadığı bölgelerde hayvancılık tarım sektörünün en önemli kollarından biri halindedir. Kuzeydoğu tarım bölgesinde yer alan Kars'ın Sarıkamıs ilçesinde halkın geçim kaynakları basında hayvancılık gelmektedir. Her yıl ilçede bulunan mevcut hayvan sayısının yaklasık olarak %38'i çesitli nedenlerden dolayı değisik bölgelere sevk edilmektedir. ?lçedeki hayvancılığın tamamına yakını yerli ırklarla ve geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Hayvan refahı sektörün her asamasında uygulanması gereken kurallar zinciri olarak karsımıza çıkmaktadır. Özellikle üzerinde durulan hayvan sevklerindeki refah yörenin özelliğinden dolayı incelenmesi gereken bir unsurdur. Sevkin baslangıcından, sevk süresince ve sevkin bitimine kadar refah kurallarına uyulmadığı yapılan görüsme ve incelemeler neticesinde ortaya çıkmıstır. Sevkin en önemli parçası olan sevk aracı, sevkle uğrasan personelin eğitimi karsımıza çözülmesi gereken problemler olarak çıkmaktadır. Hayvan sevkinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus sevkin ana materyali olan hayvanların `hissedebilen varlık' olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Tarım ve Köyisleri Bakanlığının son yıllarda `Hayvan Refahı' konusunda çıkarmıs olduğu kuralların teorikte kalmaması hızlı bir sekilde uygulanması gerekmektedir. Basta bu isle uğrasan sağlık personeli, üreticiler ve bu isin tasıma kısmını yapan soförler eğitime tabi tutulmalıdır. Sevk yapılırken kullanılan araçlar gerekli donanıma sahip olmalı, hayvanların azami rahatını sağlayacak alet ve ekipman kullanılmalıdır. Bu amaçla sadece hayvan sevkiyatı yapmak için kurulacak sirketlerin, sektörün bu kısmında önemli islevler üstleneceği bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Livestock industry is one of the inevitable sectors for both the food and the economic situation. Especially under the non-suitable climate, where is not allow plant farming, animal husbandry is one of the most important branches of rural economy. Livestock production comes at first rank of living-sources in Sarıkamıs which is located on North-west agricultural region. Approximately 38% of animal stocks have been sent to the different regions because of several reasons. Animal husbandry in the region has been made by mainly local breeds and traditional management systems. Animal welfare is appears as a group of rules have to be applied in the each level of livestock sector. Especially, animal welfare in the transporting procedure of animals is very important element because of the region?s nature. It was defined from the study that animal welfare rules has not be applied during the transports made from Sarıkamıs. Vehicles used in the transport and the education of personal dealing with animal transport appeared as two main problems have to be solved. The most important thing in the animal transporting which is needed to be paid attention is that ?sentient being? which is the main material of transportation should not be forgotten. The rules related to the ?Animal Welfare? taken by Ministry of Agriculture should be practised. First of all, the health staff which is interested in that subject, producers and drivers should be trained. During the transportation, vehicles, tools and equipments which can save the welfare of animals should be used. Establishment of the companies which professionally deals with animal transport can solve the many welfare problems during the animal transports.