Kuzulara kuru ota ilave olarak farklı miktarlarda verilen konsantre yemin besi performansı ve rumen parametrelerine etkisi
The effects of grass hay feeding only and dried hay mixed with different concentrate feeding of lambs on the parameters of the body weight, the feed consumption, the rate of feed benefit and values of rumen liquid.
  1. Tez No: 247129
  2. Yazar: DİLŞAT BUKNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırmada, kuzuları yalnız kuru ot ve kuru ota ilave olarak farklı miktarda konsantre yem ile beslemenin, canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ile rumen sıvısı pH, TUYA ve NH3-N değerleri üzerine etkisi araştırılmıştır.Deneme, yalnız kuru ot tüketen grup (kontrol) ve kuru ota 150 g (grup1) ile 300 g (grup2) konsantre yem saplementasyonu içeren üç grup halinde yürütülmüştür. Araştırma sonunda kontrol, grup 1 ve grup 2' deki kuzular 31.7 kg, 33.0 kg ve 36.6 kg canlı ağırlığa ulaşmıştır. Günlük canlı ağırlık artışı deneme sonu itibarıyla, 118 g, 144 g ve 215.3 g olarak belirlenmiştir. Gruplarda toplam yem tüketimi saplementasyon yapıldıkça artmış, ancak kuru ot tüketimi azalmıştır. Yemden yararlanma oranı da saplemantasyon yapıldıkça azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of grass hay feeding only and dried hay mixed with different concentrate feeding of lambs on the parameters of the body weight, the feed consumption, the rate of feed benefit and pH, TVFA, NH3N values of rumen liquid.The experimental groups were designed as control group fed with grass hay, group 1 supplemented with 150 g concentrated feed and group 2 supplemented with 300 g concentrate. At the end of the study, the weights of lambs in control, group 1 and group 2 were reached to 31.7 kg, 33.0 kg and 36.6 kg, respectively. The daily increase of the body weights were 118 g, 144 g and 215.3 g. at the end of the study. Total feed consumption was decreased as with the supplementation, however, grass hay consumption was decreased. The rate of feed benefit was decreased with the supplementation.