Tam seramik restorasyonların yapıştırılmasında kullanılan rezin simanların renk değişimlerinin restorasyonların renk değişimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of resin cements? (Used to lute full ceramic restorations) color changes on the color changes of restorations.
- Tez No: 247138
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜSTÜN GÜLDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, dual sertleşen rezin simanlarda, porselen diskler boyunca uygulanan polimerizasyon ve hızlandırılmış yaşlandırma işlemleri (accelerated aging) sonucu oluşacak renk değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada kullanılan seramik diskler IPS e. max Press materyali ve uyumlu tabakalama porseleni IPS e.max Ceram materyallerinden 2mm kalınlıkta olacak şekilde elde edilmiştir. Seramik diskler 3 ayrı marka (Variolink II, Choice, Nexus 3) dual sertleşen rezin simanın 3 farklı rengiyle (translüsent, sarı, beyaz), 0.2 siman kalınlığında birbirine yapıştırılmıştır ve 90 örnek elde edilmiştir. Renk ölçümleri simanlar polimerize edilmeden ve polimerizasyon sonrası yapılmıştır ve polimerizasyon kaynaklı renk değişim değerleri elde edilmiştir. Işık geçirmez kaplarda, 24 saat süreyle 37 ºC'de distile suda bekletilen örneklere 150-300-450 kj/m2 enerji aralıklarıyla hızlandırılmış yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Uygulanan intervaller sonrası renk değişim değerleri elde edilmiştir. Elde edilen değerler MANOVA (Multivariate Anova) ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası ortalama farklılıklarının değerlendirilmesinde Wilks Lambda testi, farklılık gösteren grubun tespitinde ise Tukey HSD ve Tamhane's T2 testi kullanılmıştır.Polimerizasyon sonrası 3 markanın 3 rengi de klinik olarak algılanabilir renk değişimi göstermiştir (13.7) göstermişlerdir.Yaşlandırmanın 3. intervali sonunda ise Nexus 3 (3.700) klinik olarak kabul edilebilir sınır değerde renk değişimi gösterirken, Variolink II (4.222) ve Choice (4.354) rezin simanları renk değişimleri de klinik olarak kabul edilebilir sınırı bir miktar daha geçmişlerdir.Dual sertleşen rezin simanların polimerizasyon sonucunda renk değişimi gösterdiği ve bu renk değişiminin klinik olarak algılanabilir seviyede olduğu, hızlandırlmış yaşlandırma sonrası renk değişiminin arttığı, en fazla renk değişiminin ilk intervalde meydana geldiği ve Nexus 3'ün en renk stabil siman olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the color changes of dual cured resin cements after polymerization and accelerated aging along porcelain discs.The ceramic discs used in the study are obtained from IPS e.max Press material and compatible layering porcelain (IPS e.max Ceram) materials with a final thickness of 2 mm. These ceramic discs are luted onto dual cured resin cements with 3 different colors (translusent, yellow, white) of 3 seperate manufacturers (Variolink II, Choice, Nexus 3) with 0.2 mm cement thickness; acquiring a total of 90 samples. Color measurements are made before (initial color) and after polymerization to calculate the color change occured during polymerization. The samples which have been kept 24 hours at 37ºC in a light-proof box are exposed to accelerated aging in 150-300-450 kj/m2 energy intervals and color changes measured after each intervals. The statistical analysis of the results are evaluated using Multivariate Analysis of Variance (MANOVA). Wilks Lambda test was used to evaluate mean differences among groups whereas Tukey HSD and Tamhane?s T2 tests were used to determine differentiating group.All of the samples, 3 different colors of 3 different manufacturers, showed clinically perceptible color changes (13.7).After the 3rd. interval of aging process, Nexus 3 (3.700) cements showed color change just in the clinically acceptable range (?E?3.7) whereas Variolink II (4.222) and Choice (4.354) cements once again exceed clinically acceptable color change limits.The results of this study showed that solely polymerization procedure creats clinically perceptible and acceptable color changes, however color change increases with accelarated aging where highest color change occurs in the first interval, and Nexus 3 cements are the most color stable resin cements.