Lisanslı çocuk yüzücülerde toplam havuz maruziyetinin astım prevalansı, atopi, akciğer inflamasyon bulguları üzerine etkisi
Cumulative pool attendance and its relationship between asthma, atopy and lung inflammation in elite child swimmers
- Tez No: 247141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Astım; endüstrileşmiş ülkelerde çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıktır. Gelişmiş ülkelerdeki atopik astım ve egzema gibi allerjik hastalıkların prevalansı son yıllarda belirgin olarak artmıştır. Bu artıştan çevresel nedenlerin öncelikli olarak sorumlu olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda çevresel nedenlerden biri olan ve yoğun olarak havuzların dezenfeksiyonunda kullanılan klor ile astım gibi alerjik hastalıklar arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlandı.Özel bir spor kulübünün yüzme şubesine devam eden 172 çocuk yüzücünün %48,8'i çalışmamıza katıldı, alerjik hastalık prevalansı, atopi ve akciğer inflamasyon bulguları ile toplam havuz maruziyetleri arasındaki ilişkiyi göstermeye yönelik ISAAC anketi, FeNO düzeyi ve serum total ve havayolu alerjenlerine spesifik IgE düzeylerine bakıldı.Çalışmaya katılan yüzücülerde; herhangi bir zamanda astım semptomları, son bir yılda astım semptomları, doktor tanılı astım görülme oranı sırasıyla %25, %9,5, %15,5'di. Herhangi bir zamanda, son 12 ayda ve doktor tanılı egzema prevalansı sırasıyla %16,7, %4,8 ve %7,1'di. Herhangi bir zamanda alerjik rinit, son 12 ayda alerjik rinit, doktor tanılı alerjik rinit prevalansı sırasıyla %19, %19 ve %16,7'di. Çocuk yüzücülerin alerjik hastalık prevalansları dünya geneli ve Türkiye'de yapılan diğer toplum bazlı çalışmalardaki alerjik hastalık prevalansları ile uyumluydu. Atopi oranı %41,6 iken, alerjik semptomları olanlarda atopi oranı %37 idi. Toplam havuz maruziyeti ile alerjik hastalıklar arasında herhangi bir ilişki saptanmazken, 72 aydan fazla yüzen yüzücülerde atopi (p=0,025 OR:4,5 %95Cl:1,11-18,59) ve alerjik semptomların son 1 yılda görülme sıklığı (p=0,045 vaka sayısı az olduğundan rölatif risk hesaplanamadı) artmıştı. Toplam havuz maruziyetinin, alerjik semptomların seyri (iyileşme-kötüleşme) üzerine etkisi saptanmadı.Sonuç olarak çalışmamız toplam havuz maruziyetinin astım ve alerjik hastalıkları arttırdığını ileri süren ?Klorlu Havuz Hipotezini? desteklememektedir. Ancak uzun süreli havuz maruziyeti atopi artışına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Asthma is the most common chronic disease in childhood in industrialized countries. In developed countries, the prevalence of allergic diseases such as atopic asthma and eczema has increased significantly in recent years. Environmental factors are thought to be primarily responsible for this increase. In our study, the relationship between chlorine, which is one of the environmental cause commonly used for disinfection of the pools, and allergic diseases such as asthma was aimed to investigate.48.8% of the 172 children swimmers, which were attending to a private sports club swimming branch joined our study. The prevalence of allergic diseases, atopy, signs of lung inflammation and their relationship between cumulative pool attandence; we used ISAAC questionnaire and measured FeNO levels and total serum and airway allergen-specific IgE levels.The prevalence of ever asthma, current asthma and doctor diagnosed asthma in the swimmers participated in the study was 25%, 9.5% and 15.5% respectively. The prevalence of ever eczema, current eczema and doctor diagnosed eczema were 16.7%, 4.8% and 7.1% respectively. The prevalence of ever allergic rhinitis, current allergic rhinitis and doctor diagnosed allergic rhinitis were 19%, 19% and 16.7% respectively. The prevalence of allergic diseases in child swimmers were consistent with the prevalence of other community-based studies of allergic diseases in worldwide and Turkey. Atopy rate was 41.6%, while atopy rate with allergic symptoms of was 37%. There was no correlation between total pool exposure and allergic diseases. The rates of atopy (p=0,025 OR:4,5 %95Cl:1,11-18,59) and current allergic symptoms (p = 0.045, the number of cases aren?t enough to calculate the relative risk) in children who were swimming more than 72 months were increased. There was no relationship between cumulative pool attandence and the course of allergic symptoms (improvement-deterioration).In conclusion, our study does not support ?Chlorine Pool Hypothesis? which suggests that cumulative pool attandence increases asthma and allergic diseases. However, long term exposure may cause increase in atopy.