Yüzme sporu yapan çocukların antropometrik özellikleri, bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve yüzme performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The aim of this study is to investigate the relationship between anthropometric features, some physical fitness parameters and swimming performances in children WHO do swimming
- Tez No: 639314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, yüzme sporu yapan çocuklarda antropometrik özellikler, bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve yüzme performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada araştırma grubunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünde düzenli olarak yüzme antrenmanlarına devam eden, yaş ortalamaları 10,00±0,83 yıl olan 24 kız çocuk ile yaş ortalamaları 9,91±0,82 yıl olan 24 erkek çocuk olmak üzere toplam 48 lisanslı yüzücü çocuk oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, yüzücü çocukların antropometrik özellikleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kulaç sıklığı, oturma boyu uzunluğu, kulaç boyu uzunluğu, el uzunluğu, el genişliği, ayak uzunluğu), bazı fiziksel uygunluk özellikleri (sağ ve sol el kavrama kuvvetleri, esneklik, denge ve durarak uzun atlama) ve 50 metre yüzme performansları ölçülmüştür. Araştırmaya katılan, yaş ortalamaları 10,00±0,83 yıl olan kız çocukların, vücut ağırlıkları 35,35±8,25 kg ve boy uzunlukları 142,29±8,57 cm; yaş ortalamaları 9,91±0,82 yıl olan erkek çocukların, vücut ağırlıkları 36,25±8,25 kg ve boy uzunlukları 140,91±6,92 cm olarak tespit edilmiştir. Kız ve erkek yüzücü çocukların, antropometrik özellikleri arasında istatiksel açıdan herhangi anlamlı bir farklılık bulunamazken (p>0,05), fiziksel uygunluk özellikleri açısından sadece esneklik değerleri arasında anlamlı bir farklılık (p0,05). Kız çocukların, 50 metre serbest stil yüzme performansı ile kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, el uzunluğu, el genişliği ve ayak uzunluğu değişkenleri arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunurken (p0,05). Kız çocukların, 50 metre serbest stil yüzme performansı ile sağ el kavrama kuvveti, sol el kavrama kuvveti, esneklik, durarak uzun atlama ve denge arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between anthropometric features, some physical fitness parameters and swimming performances in children who do swimming. In this study the investigate group regularly contour the swimming performance in İstanbul Metropolitan municipality sport club. There are 24 girl average of age 10,00±0,83 years and 24 boys average of age 9,91±0,82 years. Thus in total there are 48 licensed children. In this investigate, the anthropometric features of swimmers children (stature, body weight, arm span frequency of arm, length of sitting, hand length, hand wideness, foot length), some physical features (left and right handgrip strength, flexibility, balance, standing long jump) and 50-meter swimming performances are measured. The girls average of age 10.00±0,83 years participated the investigate have body weight 35,55±8,25 kg and stature 142,29±8.57 cm. The boys average of age 9,91±0,82 years have body weight 36,25±8,25 and stature 140.51±6,92. There isn't any difference the between anthropometric features of boys and girl's children statically (p>0,05). There is not found statically any difference between swimming performance and other physical fitness features (p>0,05). It is found that there is negative relationship between variable arm spam, overage height, hand length hand wideness, hand length with 50-meter free style swimming performance with girls (p0,05).