Gestasyonel trofoblastik hastalık saptanan hastalarda serum sialik asit seviyesinin araştırılması
The relation between serum sialic acid levels and gestational trophoblastic diseases
- Tez No: 247148
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KUTLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gestasyonel trofoblastik hastalık (GTH)'lar plasentadan kaynaklanan ve birbiriyleili?kili birden fazla hastalık grubunu ifade etmektedir. Benign komplet ve parsiyelhidatidiform molün önceden belirlenemeyen malign potansiyeli vardır. Çalı?mamızınamacı; malign potansiyeli olan gestasyonel trofoblastik hastalık ile birçok kanserçe?idinde tümör yüküyle korele olarak arttığı gösterilen serum sialik asit (SA) seviyeleriarasında anlamlı bir ili?ki olup olmadığını ortaya koymaktır.Çalı?ma grubu olarak GTH tanısı konulan 34 hasta (grup 1), kontrol grubu olarak42 gebe olmayan jinekolojik hasta (grup 2) ve 12. gebelik haftasına kadar olan 38sağlıklı gebe (grup 3) serum serbest sialik asit seviyesini ara?tırmak amacıyla çalı?mayaalındı. Akut faz reaktanı olan sialik asitin diğer akut faz reaktanları olan CRP, lökosit,sedimentasyon değerleri ile korelasyonunun olup olmadığını belirlemek amacıylaserumda bu dört madde birlikte incelenmi?tir. Ayrıca hasta grubunu olu?turan komplet(n=23) ve parsiyel (n=11) molar gebeliği olan hastalar kendi aralarında ve kontrolgruplarıyla kar?ıla?tırılmı?tır.Sedimentasyon, lökosit, CRP değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlıfarklılıklar göstermi?tir (p=0.001, p=0.037, p=
Özet (Çeviri)
Gestational trophoblastic diseases (GTD) describe the related diseases originatedfrom the placenta. The benign complete and partial hydatidiform mole have malignantpotential, which can not be identified initially. The aim of our research is to definewhether GTD with malignant potential have a significant relation with sialic acid (SA)levels, which increase significantly with tumor load in many cancer types.Thirty four patients with GTD (Group 1), 42 nonpregnant gynecologic patients(Groups 2), 38 healthy pregnant (Group 3), which are up to 12. week of gestation ascontrol groups were included in the study.To define whether acute phase reactant sialic acid has got any effect on the otheracute phase reactants, sedimentation rate, leukocyte count and CRP values, these fourreactants were investigated together. The patient groups with complete (n;23) and partial(n;11) mole gestation were compared with control groups and among themselves.Sedimentation rate, leukocyte count and CRP values showed statisticallysignificant differences among the groups (p=0.001, p=0.037, p=