Psödotrombositopenili bireylerde eşlik eden klinik durumlar, laboratuvar parametreleri ve otoantikorların değerlendirilmesi
Clinical situations accompanying to pseudothrombocytopenia and evalution of laboratory parameters and autoantibodies
  1. Tez No: 247155
  2. Yazar: AYŞE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ KOŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kan sayım cihazlarının yaygın kullanımı aynı anda ve çok sayıda örnekle, hızlı ve doğru sonuçlar verdiği için hücresel hematolojinin gelişimine öncülük etmiştir. Bununla beraber bu cihazlar ile belli sorunlar görülmüştür. Psödotrombositopenili (PTCP) bir hastanın yanlışlıkla trombositopeni olarak değerlendirilmesi gereksiz bir takım tanısal işlemlerin yapılmasının yanında yanlış tedavilerin uygulanmasına yol açabilir. Çalışmamızda PTCP ilişkili klinik ve laboratuvar faktörleri ve bu faktörler ile PTCP nin ilişki düzeylerini ortaya koymayı amaçladık. Psödotrombositopeni tanısı alan 80 hasta ve yaş-cinsiyet olarak benzer olan, normal kan sayımı sonuçlarına sahip 69 birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 50.4 ± 21, kontrol grubunun yaş ortalaması 47.4 ± 18 olarak bulundu (p >0.05). Hastaların 7 sinde septisemi olmak üzere 29'unda aktif enfeksiyon mevcuttu (%36.25). Hastalarımızın 61 tanesi (%76.25) hastanede yatmaktaydı. Psödotrombositopeni grubunda yüksek antinükleer antikor pozitifliğine karşın (%18.8 vs %7.2, p=0.033), antikardiyolipin antikoru sıklıkları benzerdi (%5.0 vs 0, p >0.05). Çalışmamızda da hastanede yatıyor olma durumu başta olmak üzere enfeksiyon varlığının ve ANA pozitifliğinin PTCP için risk artışına yol açtığı tespit edilmiştir. Psödotrombositopeni sıklıkla yanlış tanı almaktadır ve uygun olmayan tedavilere neden olmaktadır; bu yüzden bu tanının akılda tutulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of haematology analysers has led to a major improvement of cellular haematology, because of quick and accurate results found in most instances. However, in several situations, spurious results are observed. Evalution of pseudothrombocytopenia (PTCP) as thrombocytopenia can lead to unnecessary diagnostic procedures and therapeutic applications. In this study we aimed to evaluate clinical and laboratory factors associated with PTCP and their association level with this situation. Eighty patients with the diagnosis of PTCP age and sex matched 69 control patients with normal blood count results were enrolled to study. Mean age was 50.4 ± 21 in PTCP group and and 47.4 ± 18 years in control group (p >0.05). Twenty-nine patients (36.2 %) had an acute infection and 7 of these were in sepsis. Hospitalization rate was 76.2 % among PTCP. While high antinuclear antibody positivity in PTCP group (18.8% vs 7.2 %, p=0.033), anticardiolipin positivity rates were similar (5.0 % vs 0, p>0.05). In our study especially hospitalization and then acute infection, and ANA positivity were detected to increase the risk of PTCP. Pseudothrombocytopenia frequently misdiagnosed and lead to inappropiate treatments. Therefore this situation should kept in mind.