Kronik hepatit C hastalarında serum demiri, ferritin, transferrin saturasyonu, karaciğer demir birikimi ile karaciğer histopatolojisi ve viral yük arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relation between serum iron, ferritin, transferrin saturation, hepatic iron deposition and liver histopatology and, viral load in patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 247160
  2. Yazar: MUSTAFA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAMIDURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik hepatit C (KHC) hastalarında serum demiri, ferritin, transferrin satürasyonu ve karaciğerde demir birikiminin karaciğer fibrozisi ve enflamasyonu üzerine etkilerini araştırmaktır.Daha önce antiviral tedavi almamış 70 KHC'li hastanın kayıtları retrospektif olarak tarandı. Bu hastaların karaciğer biyopsileri tek bir patolog tarafından modifiye ISHAK yöntemiyle enflamasyon ve fibrozis açısından skorlandı. Bu karaciğer biyopsilerinden tekrar hazırlanan preparatlar Persl' Prusya mavisi ile boyandı. Karaciğerdeki demir miktarı semikantitatif Modifiye MacSween karaciğer demir yükü evrelemesi kullanılarak aynı patolog tarafından değerlendirildi. Hastaların eş zamanlı serum demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin ve transferrin satürasyonu değerleri retrospektif olarak tarandı.Karaciğer biyopsi örneklerinin histopatolojik olarak incelenmesinde 25 hastada (%38.5) artmış karaciğer demir birikimi tespit edildi. Karaciğer demir birikimi ile histolojik aktivite indeksi (HAI) arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0.001) ama fibrozis ile bulunamadı (p>0.05). Ağır-orta artmış karaciğer demir birikimi olan olgularda fibrozis ve HAI dereceleri daha ileri idi. Artmış karaciğer demir birikimi ile viral yük (p=0.009) ve ileri yaş arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0.048). Ağır fibrozisi olan KHC'li hastalar hafif fibrozisi olanlara göre daha yaşlıydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effects of serum iron, ferritin, transferrin saturation and hepatic iron deposition for the liver fibrosis and inflammation in patients with chronic hepatitis C (CHC).The records of 70 patients with CHC who had not previously been treated with antiviral therapy were reviewed retrospectively. The liver biopsies of these patients have been scored in terms of inflammation and fibrosis with the method of modified ISHAK by only one patholog. Preparations were prepared from these liver biopsies were stained with Persl' Prussian blue. Hepatic iron deposition was evaulated using the method of semicantitative modified MacSween by the same patholog. The patients? simultaneous serum iron, total iron binding capacity, ferritin and transferin saturation have been screened retrospectively.In the histopathological evaluation of liver biopsy samples, increased hepatic iron deposition has been found in 25 patients (38.5%). A significant relation has been found between increased hepatic iron deposition and histological activity index (HAI) (p=0.001), but not found fibrosis degree (p>0.05). Fibrosis and HAI degrees were higher in patients with severe-moderate hepatic iron deposition. A significant relation has been found between increased hepatic iron deposition and viral load (p=0.009), older age (p=0.048). The CHC patients with severe hepatic fibrosis were significantly older than mild fibrosis patients.