Mültipl myelomda yüksek doz kemoterapi ve otolog hematopoetik kök hücre nakli ile tedavide serum serbest hafif zincir düzeylerinin prognostik anlamı
Prognostic value of serum free light chain monitoring in patients with multiple myeloma receiving autologous stem cell transplantation
  1. Tez No: 247161
  2. Yazar: ZÜBEYDE NUR ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF HAZNEDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada MM tanısı ile OHKHN yapılan hastalarda SHZ'lerin erken yanıt değerlendirmesindeki önemi, OHKHN sonrası prognoz ile ilişkisi olup olmadığı araştırıldı. Çalışmada 51 ardışık OHKHN geriye dönük olarak incelendi. OHKHN öncesi ve OHKHN'yi izleyen 1. ayda ölçülen SKHZD, SLHZD, SKLO ve MM ile ilişkili diğer parametreler (IgG, A, düzeyleri, albumin, globulin, ß2 mikroglobulin, Hb, BK, PLT, ESH, CRP, kreatinin, kalsiyum, LDH, Ccr ve 24 saatlik idrarda protein miktarı ve KİB'de plazma hücre oranı) değerlendirmeye alındı. Hastalar OHKHN öncesine göre OHKHN 3. ayda elde ettikleri yanıta göre iki gruba ayrıldı. OHKHN 3. ayda OHKHN öncesine göre daha iyi bir yanıt kategorisine geçen hastalar grup I, 3. ayda yanıt değerlendirmesinde değişiklik olmayan veya daha kötü bir yanıt grubuna geçen hastalar grup II olarak tanımlandı.OHKHN öncesi TY olmasına karşın, SKHZD yüksek olan hastalarda (%17,4), normal olan hastalara göre (%83,3) İSK olasılığı belirgin olarak daha düşük bulundu (p0,05).Serum SHZD ve SKLO değişiklikleri izleminin OHKHN yapılan hastaların erken yanıt değerlendirmesinde yararlı, aynı zamanda da prognostik belirleyiciler olabilir. SHZD'nin izlemi ile ek tedavi gereksinimi olabilecek hastalar daha erken dönemde belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
We hypothesized that pre-ASCT serum FLC levels and FLC ratios may be helpful in predicting transplantation outcome. We evaluated 51 ASCT in 47 MM patients. Serum levels of kappa, lambda FLC and the other MM related parameters (IgG, A, albumin, globulin, ß2 microglobulin, Hb, WBC, PLT, ESR, CRP, creatinine, calcium, LDH, Ccr ve proteinuria ve bone marrow percentage of plasma cell) were measured at pre-ASCT and at day +30 post-ASCT. Patients were divided into two groups according to disease status at day +90. Group I had improved disease compared to pre-transplantation status and group II consisted of patients without any improvement or with progression at day +90.High levels of FLC before ASCT was found to be associated with shorter PFS (%17.4 vs %83.3, p0.05). PFS was better in patients in group I than group II (%54.3 vs %8.7, p0.05). Reducing %45.0 in FLC ratios and %71.4 in FLC levels at +30 day significantly predicted maximum response category at +90 day (p=0.01).FLC level and FLC ratio measured prior to ASCT could help to predict PFS and the disease status at day + 90 in MM patients providing a more rapid determination of response to ASCT. Additional treatment modalities might be considered earlier in patients who seem to in the less favourable subgroup with respect to pre-transplantation light chain status.