Deneysel geçici fokal serebral iskemi uygulanan ratlarda Quetiapine' in nöronal apopitozisdeki nöron koruyucu etkisi
Neuroprotective effects of Quetiapine on neuronal apoptosis following experimental transient focal cerebral ischemia in rats
- Tez No: 247167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A.MEMDUH KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Serebral iskemi mortalite ve morbiditenin en önemli nedenleri arasındadır. Sadece nörolojik bir problem olmayıp, psikiyatrik ve medikal birçok komplikasyona sebep olabilmekte, bu problemlerde hastanın iyileşmesini geciktirmektedir. Bu nedenle primer ve sekonder serebral iskemik olayları önlemek, nöronal korumayı sağlamak için bugüne kadar birçok çalışma yapılmıştır. Son çalışmalarda özellikle penumbra alanı ve apoptotik hücre ölümü hedef noktaları oluşturmaktadır.5HT-2 reseptör blokerlerinin apoptozisi önleyebileceğine dair bulgular üzerine, atipik antipsikotik ilaç olan ketiapinin iskemi sonrası özellikle penumbra alanındaki apoptozisi önleyebileceği düşünülerek bu çalışma yapıldı. Toplam 30 hayvanın bulunduğu, 6'şar hayvanlı 5 grup oluşturuldu. K-I grubuna hiçbir işlem yapılmadı ve yeterli iskemi yapıldığına dair diğer gruplarla karşılaştırmak için kullanıldı. K-II grubu geçici fokal serebral iskemi sonrası 1. günde, K-II grubu ise geçici fokal serebral iskemi sonrası 3. günde sakrifiye edildi. D-I grubu iskemi sonrası ketiapin verilip 1.gün, D-II grubu iskemi sonrası hergün ketiapin verilip 3. gün sakrifiye edildi. Tüm örnekler immunohistokimyasal olarak TUNEL yöntemiyle boyanıp apoptotik hücreler sayıldı. Ketiapinin, zamana bağlı giderek artan apoptotik hücre ölümünü azalttığı istatistiksel saptandı( K-III / D-I: p=0,002 ve K-III / D-II p: 0,004).Şimdiye kadar iskemide nöronal koruyucu olarak araştırılan etken maddelerin birçoğunun klinik kullanımdan uzak olması, ketiapinin ise halihazırda klinik kullanımda olan, etkin, güvenilir bir ilaç olması nedeniyle bu çalışma önem arz etmektedir. Bizim sonuçlarımız ve literatür bilgileri ışığında ketiapinin, hem serebral iskemide nöronal koruyucu olarak hem de iskemiden kaynaklanan nöropsikiyatrik sorunların çözülmesinde yardımcı olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Cerebral ischemia constitutes one of the most important reasons of mortality and morbidity. It is not only a neurological problem; may also cause several psychiatric and medical complications which may result with delayed improvement of patient. Therefore, several studies have been conducted for prevention of primary and secondary cerebral ischemic accidents and for providing neuronal protection so far. Especially ischemic penumbra and apoptotic cell death remain as a target in recent studies.Current study was conducted in the light of the findings supporting anti-apoptotic effects of 5HT2 receptor blockers with the idea of ketiapine ?an atypical antipsychotic drug may prevent apoptosis especially in the region of ischemic penumbra following ischemia. A total number of 30 animals divided into 5 groups each including 6 were used. No intervention was performed for K-I group which was used to compare with other groups for confirming if adequate ischemia was obtained. K-II group was sacrificed at the first day and K-III was sacrificed at 3rd day following transient focal cerebral ischemia. DI group was sacrificed after single dose administration of ketiapine at the first day and DII was sacrificed following daily administration of ketiapine after ischemia at the 3rd day. All samples were stained immunohistochemically via TUNEL method and apoptotic cells were counted. Ketiapine was found significantly relative with reduction in increasing apoptotic cell death over time. (K-III/D-I: p=0,02 and K-III/D-II p:0,004)Many previously researched neuronal protective agents for ischemia are out of clinical use; however ketiapine is an effective, safe and recently used drug in clinical practice, which renders this study more important. We believe that ketiapine may help in cerebral ischemia as a neuroprotective and may also help in solving neuropsychiatric problems resulting from ischemia in the light of our results and literature data.