Ratlarda deneysel olarak yapılan geçici fokal serebral iskemi modelinde Allopurinol'ün etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 60111
  2. Yazar: NEJAT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN PANÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
iskemik vasküler hastalıkların oluşumunu önlemede birçok ilerleme kaydedilmiş olmasına karşın, klinikte fokal serebral iskemi halen morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir Fokal serebral iskemide oluşan reperfüzyon zedelenmesi bunun önemli nedenlerinden biridir. Deneysel modellerin klinik serebrovasküler olaylara benzetilebilmesi için iskemi-reperfüzyon zedelenmesi adı ile anılan bu değişikliklerinde deneylerde gerçekleştirilmesi gereklidir. Serbest radikaller fokal iskemi-reperfüzyon zedelenmesindeki doku yıkımından birinci derecede sorumludur. Serbest radikallerin en önemli potansiyel kaynaklarından biride“XanthineOksidase”sistemidir. İskemide hipoksantin, ksantin ve ürik asidin arttığıda gösterilmiştir. Bir ksantinoksidaz inhibitörü olan Allopürinol'ün hipoksantin ve ksantinin ürik aside parçalanmasına ve serbest radikallerin salınmasına engel olduğu, iskemik dokudaki bozukluğu azaltıp, önleyebileceği konusunda çalışmalar vardır. Bu çalışmada, ratlarda standardize edilebilen geçici fokal serebral iskemi - reperfüzyon modelinde oluşan enfarkt büyüklüğüne allopürinolün koruyucu ve tedavi edici etkileri araştırılmıştır. Normotensif erişkin Spraque-Dawley ratlarda, 3 saat süreyle sol middle serebral arter ve bilateral kommon karotid arter oklüzyonu yapılarak iskemi oluşturuldu, daha sonra oklüzyon açılıp reperfüzyon sağlandı. Reperfüzyondan 24 saat sonra ratlar dekapite edilip, beyin kesitleri Triphenyltetrasoliumchloride ile boyandı. Oluşan enfarkt volümleri ve beyne oranları hesaplandı ve sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, iskemiden 2 saat önce verilen allopürinolün enfarkt büyüklüğünü azalttığı, iskemiden hemen önce ve reperfüzyondan 2 saat sonra verilen allopürinolün enfarkt büyüklüğüne bir etkisi olmadığı bulundu. Allopürinolün serebral iskemide koruyucu etkisi olmakla birlikte tedavi edici etkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
1.b.SUMMARY: EFFECTS OF ALLOPURINOL IN RATS AFTER TEMPORARY FOCAL CEREBRAL ISCHEMIA Focal cerebral ischemia is still one of the most important causes of mortality and morbidity in clinical practice. The reperfusion which takes place in the brain tissue after focal cerebral ischemia, paradoxically, leads to tissue damage and increases mortality and morbidity. For this reason ischemia-reperfusion injury must be performed in the experimental studies. In focal ischemia-reperfusion injury, excessive free radical generation is one of the mechanisms participated in ischemic cell damage. Xanthine-Oxidase enzyme system is an important potential source of free radical generation. There are some studies about protective effect of allopurinol on focal cerebral ischemia. Allopurinol is a xanthine oxidase inhibitor, with blocking hypoxanthine and xanthine breakdown to üric acid, it prevents the generation of free radicals. In this experimental study, we evaluated the protective and therapeutic effect of allopurinol on reversible focal cerebral ischemia-reperfusion model in rats. Cerebral blood flow to the left hemisphere of the adult normotensive Sprague- Dawley rats was temporarily interrupted by middle cerebral artery and bilateral common carotid artery occlusion for three hours. Allopurinol was injected intraperitoneally two hours and immediately before ischemia and two hours after reperfusion in different groups of rats respectively Animals were survived 24 hours following reperfusion. After the sacrification and triphenyl-tetrasolium- chloride staining of brain slices, infarction volumes and ratios of the brains were calculated and the results were compared with control group. We pointed that, allopurinol two hours before ischemia reduces infarct volume significantly when compared with control group. Results of the study disclosed that allopurinol has a protective effect but not a therapeutic effect on cerebral ischemia.