Türk toplumunda küçük hücreli olmayan akciğer kanserli hastalarda, epidermal growth faktör reseptör genindeki en sık mutasyonların araştırılması, mRNA ekspresyon ve protein düzeyinin belirlenmesi
Investigation of the most common mutations in the Epidermal Growth Factor Receptor Gene, determination the level of mRNA and protein expression in Non-Small Cell Lung Cancer Patients in Turkish Society
- Tez No: 247166
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Toplumlar arasında farklı oranlarda EGFR mutasyonları, EGFR amplifikasyonları ve EGFR protein ekspresyonları görülmesi ve bunların EGFR tirozin kinaz inhibitörlerine cevapta etkili olması nedeniyle bu çalışmada Türk toplumunda EGFR gen mutasyonlarının sıklığı, EGFR mRNA ve protein ekspresyon düzeyinin araştırılması planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışma Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri nedeniyle opere edilen 34 hasta ile yapıldı. Cerrahi rezeksiyonla çıkartılan akciğer dokusunun, kanserli ve kanserli olmayan kısımlarından örnek alınarak RNA ve DNA ları elde edildi. EGFR geninde en sık görülen mutasyonları araştırmak için; exon 19 sekanslandı, exon 21 deki L858R mutasyonunu tespit etmek için mutasyona spesifik primer kullanılarak PZR yapıldı ve ürünler agoroz jelde koşturuldu. Hastaların EGFR mRNA expresyon düzeyi K-RT-PZR ile ölçüldü. Hastaların parafinli dokularından alınan kesitlerde immunohistokimsayal yöntemle EGFR protein düzeyi belirlendi.Bulgular: Hastaların hiçbirinde EGFR geninde exon 19 veya L858R mutasyonları tespit edilemedi. İncelenen 34 olgunun 16 (%47) sında EGFR geni mRNA ekspresyon ve 15 (%44) inde ise EGFR protein ekspresyon artışı belirlendi. İstatistik sonuçlarına göre, EGFR geninin mRNA ve protein ekspresyonundaki artışla cinsiyet, yaş, sigara, histopataloji ve patolojik evre paremetreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi.Sonuç: Bu çalışmada Türk toplumunda EGFR geninin exon 19 ve L858R mutasyonlarının çok nadir, EGFR protein expresyonunun literatürle uyumlu, EGFR mRNA ekspresyonunun literatüre göre belirgin şekilde artmış olduğu tespit edildi. Türk toplumunda EGFR tirozin kinaz inhibitörlerine cevabı belirlemek için EGFR geninin tamamının mutasyonlar açısından araştırılması ve mRNA ekspresyonundaki farklanmaları aydınlatacak yeni çalışmaların gerekli olduğunu kanısındayız
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we are planning to investigate the frequency of EGFR gene mutations, the level of EGFR mRNA and protein expression in Turkish population because of indicating substantial differences in the frequency of EGFR mutations, EGFR amplification and EGFR protein expression between populations and the effect of these parameters for response to EGFR tyrosine kinase inhibitors.Materials and Methods: The study was made in 34 patients with non small cell lung cancers. The RNA and DNA were eluted from the normal and tumor portion of the lung tissue that rejected with surgery. For researching the common EGFR gene mutations; exon 19 was sequenced, for detecting the L858R mutation in exon 21 of the EGFR gene PCR was performed with mutation specific primers and the products were electrophoresed. EGFR mRNA expression was measured by quantitative reverse transcription PCR. The EGFR protein levels were detected with immunohistochemistry methods from the sections of the patients paraffin blocks.Results: In the patients, there was no exon 19 or L858R mutations in EGFR gene detected. Overexpression of EGFR gene mRNA was identified in 16 of 34 (%47) patients and overexpression of EGFR protein was detected in 15 (%44) patients. Statistical analysis failed to show correlation between gender, age, smoking, histopathology, pathological stage and overexpression of EGFR mRNA and protein.Conclusion: In this research determinated that, in Turkish population EGFR gene exon 19 and L858R mutations were rare, EGFR protein expression was compatible and EGFR mRNA expression was markedly high according to literature. We are thinking the necessity of the new studies that identifying the changes in the EGFR mRNA expression and researching the whole EGFR gene for mutations to determining the response to EGFR tyrosine kinase inhibitors in Turkish population.