Postoperatif konkomitan kemoradyoterapi ile tedavi edilen evre ıı-ııı rektum kanserli olgularda Nuclear Factor Kappa B ve CD9/Motility Releated Protein-1'in prognostik önemi
The prognostic value of Nuclear Factor Kappa B and CD9/Motility Releated Protein-1 in stage ii-iii rectal carcinoma treated with postoperatively concomitant chemoradiotherapy
  1. Tez No: 247200
  2. Yazar: SERKAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada; postoperatif kemoradyoterapi uygulanan evre II-III rektum kanserli hastalarda, NFKB ve CD9 (MRP-1) proteinlerinin prognostik önemi araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Mayıs 2003 ? Nisan 2008 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesinde rektum kanseri tanısı ile tümör yatağına ve pelvik lenf nodlarına 50.4 Gy (1.8Gy/gün, 28 fraksiyon) radyoterapi ve 5FU temelli kemoterapi uygulanan 45 hastanın, parafin bloklanmış doku örneklerinden alınan 5µm'lik kesitlere CD9 ve NFKB ile immunohistokimyasal boyama uygulandı. CD9 ve NFKB pozitifliğinin yerel-bölgesel yineleme, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalıma etkileri incelendi. İstatiksel analizler SPSS 15,0 paket programı ile yapıldı.Bulgular: CD9 pozitif hastaların 5 yıllık hastalıksız sağkalım, lokal kontrol ve genel sağkalım oranlar sırasıyla %65, %90 ve %82 idi. CD9 negatif gurubun 5 yıllık hastalıksız sağkalım, lokal kontrol ve genel sağkalım oranlar sırasıyla %48, %66 ve %46 bulundu. Beş yıllık lokal kontrol bakımından CD9 pozitif gurupta istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p = 0.026). Ancak, CD9 pozitif ve negatif olgularda 5 yıllık hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p = 0.223, p = 0.205).NFKB pozitif hastaların 5 yıllık hastalıksız sağkalım, lokal kontrol ve genel sağkalım oranları sırasıyla %60, %84 ve %70 idi. NFKB negatif gurubun 5yıllık hastalıksız sağkalım, lokal kontrol ve genel sağkalım oranlar sırasıyla %56, %75 ve %76 bulundu. NFKB pozitif ve negatif olgularda 5 yıllık hastalıksız sağkalım, genel sağkalım ve lokal kontrol açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla; p = 0.794, p = 0.362 ve p = 0.805 ).Sonuç: CD9 pozitifliğinin rektum kanserli olgularımızda yerel-bölgesel yineleme açısından prognostik önemi olabileceği düşünüldü. CD9'un pozitif veya negatif olmasının 5 yıllık hastalıksız ve genel sağkalım açısından rektum kanserli olgularda prognostik önemi gösterilemedi.NFKB pozitif veya negatif olmasının rektum kanserli olgularda 5 yıllık hastalıksız sağkalım, lokal kontrol ve genel sağkalım açısından prognostik önemi gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the prognostic significance of NFKB and CD9(MRP-1) proteins in stage II-III patients with rectum cancer threated by surgery and adjuvant chemoradiotherapy.Materials and Methods: Between May 2003 - April 2008, immunohistochemical staining with CD9 and NFKB implemented to 5µm-sections taken from paraffin blocked cambium samples of 45 patients who were treated concurrent 5FU based chemotherapy and 50.4 Gy (1.8 Gy/d, 28 fx) radiotheraphy to tumour beds and pelvic lymph nodes, with rectal cancer, in Erciyes University Medical Faculty Kemal Dedeman Oncology Hospital.Results: Five-year disease-free survival (DFS), local control (LC) and overall survival (OS) rates for patients with CD9-positive were %65, %90 and %82 respectively. 5-year DFS, LC and OS rates for CD9-negative group were found as %48, %66 and %46 respectively. A statistically significant correlation was found in the CD9-positive group in terms of 5-year LC (p = 0.026). However, a statistically significant correlation was not determined in CD9 positive and negative gruops in terms of 5-year DFS and OS (p = 0.223, p = 0.205).Five-year DFS, LC and OS rates for patients with NFKB-positive were in turn %60, %84 and %70. Five-year disease-free survival, local control and overall survival rates for group with NFKB-negative were found out as %56, %75 and %76 respectively. A statistically significant correlation was not determined in NFKB positive and negative gruops in terms of 5-year DFS, OS and LC (p = 0.794, p = 0.362, p = 0.805 respectively).Result: Local-regional relapse (LRR) in CD9-positive patients was found lower than CD9-negative patients, and in terms of LRR it was determined that CD9 positivity should has prognostic significance in rectal cancer patients. But prognostic significance in rectal cancers patients could not be denoted whether CD9 is positive or negative, in terms of 5-year DFS and OS.Prognostic significance in rectal cancer patients could not be denoted whether NFKB is positive or negative, in terms of 5-year DFS, LC and OS.