Radiosefalik arteriovenöz fistüllerin olgunlaşma süreleri ve etki eden faktörler
Maturation time and effecting factors of wrist arteriovenous fistulas
- Tez No: 247211
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CEMAL KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Hemodiyaliz için oluşturulan el bileği arteriovenöz fistüllerin olgunlaşmaları üzerine arter, ven çaplarının etkisini araştırmak ve fistül oluşturulduktan sonra ne kadar sürede kullanılabileceğini belirlemeye yardımcı olmak.MATERYAL VE METOD: Erciyes Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisinde 1 Ağustos-31 Ekim tarihleri arasında ilk kez arteriovenöz el bileği düzeyinde fistül oluşturulan 42 hasta çalışmaya alındı. Hastaların operasyon öncesi fizik muayeneleri yapılarak tüm hastalara ayrıca arteryel ve venöz üst ekstremite dopler USG yapıldı. Radial arter ve sefalik ven çapları ve radial arter debileri kaydedildi. Arter ve ven yapısı uygun olan hastalara el bileği düzeyinde snuff box ya da radiosefalik A-V fistül oluşturuldu. Hastalar operasyondan tercihen 4 hafta ya da daha uzun süre sonra tekrar doppler USG ile değerlendirildi ve sefalik ven debierine göre hastalar 500 ml/dk altında ve üstünde olmak üzere iki gruba ayrılarak incelendi. Student t testi ve korelasyon analizi ile değelendirildi.BULGULAR: hastaların 17'si kadın, 25'i erkekti ve ortalama yaşları 60.3±12.4 idi. 20 hastada HT, 22 hastada DM mevcuttu. Hastalardan 3(% 7) tanesi takip süresi içinde üremik komplikasyonlar nedeniyle ex oldu. Kalan 39 hastanın 36'sı(% 92) kontrolde fonksiyonel fistüle sahipti. 3 (% 7) hastada ise hipotansiyona bağlı tromboz gelişti. Sefalik ven çapı başlangıçta daha yüksek olan hastaların fistül debileri daha fazla idi.TARTIŞMA: El bileği düzeyi A-V fistülleri yüksek açıklık oranına sahip ve yeterli debiye kısa sürede ulaşabilen damar erişim yollarıdır. Sefalik ven bazal çapı fistül olgunlaşmasında daha fazla belirleyicidir. Doppler USG incelemesi ile uygun ekstremite ve vasküler yapılar belirlenebilir.ANAHTAR KELİMELER: Arteriovenöz fistül, fistül olgunlaşması, üst ekstremite venöz doppler ultrasonografi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the effect of arterial and venous diameters on maturation of wrist arteriovenous fistulas and to be helpful about that when theese fistulas can be used after creation.MATERIAL AND METHOD: between 1 August-31 November 2009, 42 patient in which wrist arteriovenous fistulas had firstly created were included the study. Physical examination was made and upper extremity doppler ultrasound performed to all patients for arterial and venous system. Diameters of radial artery and before and after tourniquet cephalic vein diameters were recorded. Then snuffbox or wrist arterivenous fistula was created. Preferably 4 weeks after creation control USG evaluation done and patients divided into two groups as 500 ml/min. Data were analysed by Student T test and bivariate corelation analysis.RESULTS: 17 of them were female and 25 were male and mean age was 60.3±12.4. 22 patients were diabetic and 20 were hypertensive. 3 patients died because of uraemic complications. (7 %) 3 fistulas had thrombosed because of hypotension (%7). Fistula flow was higher in patients which have larger initiaton cephalic vein.CONCLUSION: Wrist A-V fistulas have higher patency rates and can be mature in short time period. Initiation cephalic vein diameter is more predictive on fistula maturation. Doppler USG can detect useful extremity and vessels.KEY WORDS: arteriovenous fistula, fistula maturation, upper extremity venous doppler ultrasound