Azot dozları ve hasat zamanının haşhaş (Papaver somniferum L.)'da verim ve kalite üzerine etkisi
  1. Tez No: 45274
  2. Yazar: DERVİŞ ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, sulu şartlarda iki haşhaş hattında değişik azot dozlarının ve iki ayrı hasat zamanının verim ve kalite üzerine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. İki yıllık araştırma sonuçlarına göre uygulanan azot dozları, gözleme alınan bütün karakterler üzerinde önemli değişikler meydana getirmiştir. Bu karakterlerden ekonomik değeri olan kabuk verimi, morfin oranı, morfin verimi, tohum verimi, yağ oranı ve yağ veriminden yeteri kadar faydalanabilmek için azotlu gübrelemenin mutlak gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada kullanılan azot dozlarının miktarları arttıkça dikkate alman karakterlerde pozitif yönde bir artışın olduğu izlenmiştir. Ekonomik değeri olan karakterler için en uygun azot dozu 10 N/da'dır. Çalışmada dikkate alınan hasat zamanı faktörü, sadece morfin oranı üzerinde etkili olmuştur. 10 günlük geç hasat, morfin oranında % 2.38 değerinde bir kayıp ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to study the effects of different nitrogen rates and harvest times on yield and quality of two poppy lines under irrigated conditions. As a result of this two- year experiment, nitrogen rates caused differences in all the characters studied. It was found that nitrogen fertilization is absolutely necessary to obtain higher values of characters of economic importance, like hull yield, morphine percentage, morphine yield, seed yield, oil content, and oil yield. There was a positive relationship between nitrogen rates and characters. The optimum nitrogen rate for these characters was calculated to be 10 kg N/da. Harvest time influenced only morphine percentage. A delay of 10 days in harvest resulted in 2.38 % loss in morphine content.