Henoch schönlein purpuralı hastalarda eNOS gen polimorfizm araştırması
Evaluation of eNOS gene polymorphism in patients with henoch schönlein purpura
- Tez No: 247228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SELMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Henoch Schönlein purpurası, çocukluk çağının en sık görülen vaskülitidir. Çoğunlukla küçük çaplı damarların etkilendiği HSP'de immün komplekslerin vasküler yapıda birikimi sonucu endotelial doku zarar görür. Başta cilt olmak üzere, eklem, böbrek ve gastrointestinal sistem tutulumu prognozu belirlemede büyük öneme sahiptir. Özellikle renal bulgular hastalığın prognozunu etkilemektedir. Yaklaşık olarak ikiyüzyıldır bilinen bu vasküler sendromun etiyolojisi halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak yaş, cinsiyet, çeşitli ilaçlar, çevresel ve genetik faktörler hastalığın oluşmasından sorumlu tutulabilmektedir. Yapılan moleküler çalışmalarda, bazı genlerin HSP fenotipinde etkili olabileceği ve kalıtımın, bu vaskülitin heterojen kliniğinde rol oynayabileceği gösterilmiştir.Bu çalışmada da, vasküler sistemdeki etkileri bilinen Nitrik Oksit Sentaz (NOS) geninin, endotel fonksiyonlarında büyük rolü olan eNOS izoformunda oldukça sık gözlenen Glu298Asp polimorfizminin HSP'li bireyler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca mevcut çalışmada, hızlı PCR performansı, kapalı sistem kullanıldığı için kontaminasyon riskinin düşük olması ve sonuçların eş zaman diliminde elde edilebilme üstünlükleri nedeni ile Real Time PCR tekniği ve Light Cycler 2.0 sistemi tercih edilmiştir.Araştırmamız sonucunda, 95 HSP'li birey ile 93 kişilik kontrol grubu karşılaştırılmasında Glu298Asp polimorfizminin genotip ve allel frekansları için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Bununla birlikte, hasta grubunun cilt, eklem, GİS ve renal tutulumları için de polimorfizmin genotip ile allel frekanslarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Ancak komplike tutulumlu ağır vakalarda polimorfizmin etkili olduğu tesbit edildi. Dolayısıyla Glu298Asp polimorfizminin HSP vaskülitinin oluşmasında bir etkisinin olmadığı ancak varolan hastalığın klinik seyrinde rol oynayabileceği sonucuna varıldı. Ayrıca araştırmamızdaki HSP'li bireylerin yaş ve cinsiyet bulguları da literatürle benzer nitelikte bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Henoch Schönlein purpura (HSP) is the most common vasculitis of childhood. When HSP occurs, from which most of time small vessels effected, endothelial tissue is destroyed as a result of accumulation of immun complexes. Firstly skin, then joint, gastrointestinal and kidney involvement have great importance for determining prognosis. Especially renal manifestations effect the clinic progress of the disease. The etiology of this vascular syndrome, known for two hundreds years, hasn?t been clarified yet. But age, sex, some medicines, enviromental and genetic factors can be counted amaung the reasons of this illness. In some molecular studies, it is indicated that some genes can have many affects on HSP phenotype, and heritage can play a role at the heterogeneity clinic of the vascülit.At this study, the effect of Glu298Asp polymorphism, observed especially at eNOS isoform, which has a big impact on endotel functions of NOS gene and known with its effects on vascular system, on individuals with HSP is researched. Also in the present study Real Time PCR technic and Light Cyler 2.0 system were preferred because of their fast PCR performance, their superiorities about getting the results synchronic, and since close system used the risk of contamination is low.As a result of our research, no significant difference between the genotype and allel frequencies of Glu298Asp polimorphism in the comparison of 95 individual with HSP and control group including 93 individual statistically. Beside this, no variation is recorded for skin, joint, gis and renal involvement of patient group at genotip and allel frequencies of polimorphism in comparison with control group. But at serious issues with complicated involvement it is found that polimorphism has an effect. Consequently, it is concluded that, Glu298Asp polymorphism has no effect on coming into being of HSP vasculitis but it can have an impact on the clinic progress of existing disease. Also, in our research the findings of age and sexuality of individuals with HSP have a similar quality with the literature.