Henoch Schönlein purpuralı çocuk hastalarda inflamasyon belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory markers in children with Henoch Schönlein purpora
- Tez No: 723029
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Henoch-Schönlein purpurası palpabl purpura, artrit, abdominal ağrı ile karakterize genel olarak cilt, eklem, gastrointestinal sistem ve böbreklerin tutulduğu sistemik bir vaskülittir. Çocukluk çağının en sık görülen vaskülitik hastalığı HSP'dir. HSP hastalığının nedeni halen tam olarak belirlenememiştir. İmmün komplekslerin çevresel, genetik veya bilinmeyen bir nedenle aktive olması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. İnflamatuar süreçte, ödem, vazodilatasyon, koagülopati, iskemi ve organ yetmezliği gibi çeşitli endotelyal disfonksiyonlar görülmektedir. Yapılan son çalışmalarda, endokanın inflamasyon, iyileşme ve tümörogenezde anahtar role sahip olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca SCD89 ve eNOS inflamasyonda salınan bir diğer moleküllerdir. Bu çalışmada HSP'de inflamatuar belirteçlerin hastaların klinik özellikleri ve laboratuvar değerleri arasında ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 25.12.2019-.25.05.2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine, çocuk acil servisine başvuran ya da çocuk hastalıkları servisinde yatarak tedavi gören HSP tanısı alan 4-18 yaş aralığında 35 çocuk hasta ile prospektif olarak ailelerden yazılı onam alınarak oluşturuldu. HSP tanısı alanlar 3 ay sonra kontrole çağırıldı. Aynı zamanda çalışmamıza benzer yaş grubu ve cinsiyete göre seçilen hiçbir hastalığı olmayan 35 sağlıklı çocuk alındı. Tanı kriterleri olarak Avrupa Pediatrik Romatoloji Derneği Kriterleri kullanıldı. Palpabl purpura (koagülopati veya trombositopeni yokluğunda) ile birlikte; diffüz karın ağrısı, artrit veya artralji, etkilenmiş dokudan yapılan biyopside immünglobulin A depolanması kriterlerden 1 veya daha fazlasının varlığı belirlenen hastalara HSP tanısı konuldu. HSPtanısından önce kronik böbrek hastalığı, kronik gastrointestinal sistem hastalığı (inflamatuar barsak hastalığı vb.) ve bilinen romatolojik hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalardan tanı anında ve 3 ay sonra kontrole çağırıldığında hemogram biyokimya tetkiklerinin yanı sıra ayrıca EDTA'lı tüpe kan alındı. 4000 devirde 10 dakika santrifüj edilerek eksi 80 derecede örnekler muhafaza edildi. Bu örneklerden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri bölümünün katkılarıyla alınan ELİSA kitleriyle endokan, sCD89 ve eNOS ayrıca çalışıldı. Çalışmada Henoch Schönlein Purpurası tanısı olan hastaların hem ilk tanı anında hem de 3 ay sonra kontrole çağırıldığında sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri, laboratuvar tetkikleri, aldıkları tedaviler ve hastalığın seyrini içeren 65 parametre incelendi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 9,2±3,5 yıl, ortancası 8,0 yıl iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 11,4±4,0 yıl, ortancası 13,0 yıldır. Hastaların 10'u (%28,6) kız, 25'i (%71,4) erkektir. Kontrol grubunun ise 16'sı (%45,7) kız, 19'u (%54,3) erkektir. Gruplar arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p=0,216). Çalışmaya alınan hastaların yatış süresi ortalaması 6,5±4,2 gün, ortancası 6,0 gündür. Hastaların 12'si (%34,3) sadece NSAİİ ile tedavi edilmişken, 23'ü (%65,7) NSAİİ ve streoid ile tedavi edilmiştir. Hastaların 5'inde (%14,3) nüks gelişmiştir. Akut dönemde 8 hastada (%22,9) hematüri saptanmışken, remisyon döneminde 3 hastada (%8,6) hematüri saptanmıştır. Akut dönemde 2 hastada (%5,7) proteinüri saptanmışken, remisyon döneminde sadece 1 hastada (%2,9) proteinüri saptanmıştır. Akut dönemde 17 hastada (%48,6) GİS kanaması gelişmişken, remisyon döneminde sadece 1 hastada (%2,9) GİS kanaması gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Henoch-Schönlein purpura is a systemic vasculitis characterized by palpable purpura, arthritis, abdominal pain, and generally involving the skin, joints, gastrointestinal tract, and kidneys. HSP is the most common vasculitic disease of childhood. The cause of HSP disease is still not fully determined. It is thought to occur as a result of activation of immune complexes due to environmental, genetic or unknown reasons. Various endothelial dysfunctions such as edema, vasodilation, coagulopathy, ischemia and organ failure are observed in the inflammatory process. Recent studies have suggested that endocan has a key role in inflammation, healing, and tumorigenesis. In addition, SCD89 and eNOS are other molecules released in inflammation. In this study, it was aimed to evaluate the relationship of inflammatory markers in HSP between clinical features and laboratory values of patients. Materials and Methods: This study was carried out between 25.12.2019-.25.05.2021 in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Health Practice and Research Hospital Pediatrics Outpatient Clinic, pediatric emergency service or inpatient treatment in the pediatric service for 4-year-olds diagnosed with HSP. It was formed with 35 pediatric patients aged 18 years and prospectively by obtaining written consent from their families. Those diagnosed with HSP were called for control 3 months later. At the same time, 35 healthy children with no disease, selected according to age group and gender, were included in our study. European Society of Pediatric Rheumatology Criteria were used as diagnostic criteria. With palpable purpura (in the absence of coagulopathy or thrombocytopenia); Patients with diffuse abdominal pain, arthritis or arthralgia, and presence of 1 or more of the criteria for immunoglobulin A deposition in biopsy performed from the affected tissue were diagnosed with HSP. Patients with chronic kidney disease, chronic gastrointestinal system disease (inflammatory bowel disease, etc.) and known rheumatological disease before the diagnosis of HSP were not included in the study. When the patients were called for control at the time of diagnosis and 3 months later, blood was also taken into a tube with EDTA in addition to hemogram biochemistry tests. Samples were stored at minus 80 degrees centrifugation at 4000 rpm for 10 minutes. Endocan, sCD89 and eNOS were also studied with ELISA kits obtained from these samples with the contributions of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Scientific Research Projects Department. In the study, 65 parameters including sociodemographic characteristics, clinical features, laboratory tests, treatments received and the course of the disease were examined when patients with Henoch Schönlein Purpura were called for control both at the time of first diagnosis and 3 months later. Obtained results were compared statistically. Results: While the mean age of the patients included in the study was 9.2±3.5 years, the median 8.0 years, the mean age of the healthy subjects was 11.4±4.0 years and the median was 13.0 years. Ten (28.6%) of the patients were female and 25 (71.4%) were male. On the other hand, 16 (45.7%) healthy children are girls and 19 (54.3%) are boys. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender (p=0.216). The mean length of stay of the patients included in the study was 6.5±4.2 days, and the median was 6.0 days. While 12 (34.3%) of the patients were treated with NSAIDs alone, 23 (65.7%) were treated with NSAIDs and steroids. Recurrence developed in 5 (14.3%) of the patients. While hematuria was detected in 8 patients (22.9%) in the acute period, hematuria was detected in 3 patients (8.6%) in the remission period. While proteinuria was detected in 2 patients (5.7%) in the acute period, proteinuria was detected in only 1 patient (2.9%) in the remission period. While GI bleeding developed in 17 patients (48.6%) in the acute period, GI bleeding developed in only 1 patient (2.9%) during the remission period.