Hemşirelerin kişilik tipolojilerinin iş doyumu ile arasındaki ilişki
Relationship between personal typologies and business satisfaction
- Tez No: 527625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hizmet sektörünün çok çeşitlendiği günümüzde, sağlık hizmet sektörü vazgeçilmez ve hatta olmazsa olmaz temel ihtiyaçlardan birisidir. Bu nedenle sağlık hizmetleri sunumu oldukça kapsamlı, dinamik ve hata durumunda geri dönüşümü olmayan bir yapıya sahiptir. Yapısında insan sağlığını ve hastalıkları ilgilendirdiği için sunulan hizmetin geri bildirimi oldukça sorunludur. Böylesine sorunlu bir mesleği sürdüren sağlık personelinden özverili çalışması daima güven vermesi beklenmektedir. Bu beklentiler karşısında sağlık personelinin doyumu ve memnuniyeti oldukça önemlidir ve bazen bu iş tatmininin önemi' atlanabilmektedir. 24 saat kesintisiz hizmet veren ve normal çalışma saati dışında hizmet sunan bir sektör olduğu için sağlık personelinde bedensel yorgunluk, bıkkınlık, tükenmişlik ve hastalık tablosu çok sık görülmektedir. Bütün bu tabloları önlemek ve sağlık çalışanının moral, Motivasyon ve verimliliğini artırmak için çalışma ortamı, çalışma arkadaşlarıyla olan iletişimi, yöneticilerle olan diyalogu ve kişisel bakımdan hayata bakış açısı oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today, the service sector is diversified and the healthcare sector is indispensable and even essential. For this reason, the provision of health care services has a very comprehensive, dynamic and error-free structure. The feedback of the service offered is very problematic that self-sacrificing work by healthcare professionals who continue such a problematic profession will always reassure them. Satisfaction and satisfaction of healthcare personnel is very important in the face of these expectancies and sometimes it can be missed. Physical fatigue, boredom, burnout and sickness table are very common in health personnel as it is a sector which provides 24 hour uninterrupted service and provides services outside normal working hours. The work environment, communication with colleagues, dialogue with the managers, and personal viewpoint are very important to prevent all these taboos and to increase the morale, motivation and productivity of the health worker.because it concerns human health and diseases in the structure. It is anticipated