Hemşirelerin kimlik doğrulama konusundaki görüşlerinin değerlendirilmesi: Bir kamu üniversitesi hastanesi örneği
Evaluation of nurses' views on authentication: The case of a public university hospital
  1. Tez No: 519406
  2. Yazar: HAMDİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hasta güvenliği konusu, sağlık hizmetlerinde tıbbi hataların artış göstermesiyle birlikte üzerinde durulması gereken bir konu haline gelmiştir. Kurum içerisinde hastaların güvenliğini sağlamanın ilk kuralı hasta kimliğinin doğrulanmasıdır. Bu çalışma ile çalışanların hasta kimliğini doğrulama sürecindeki bilgi düzeylerini ve kimlik doğrulama konusundaki tutumlarını belirlemek, oluşan problemlere karşı sağlık personelinin algısını tanımlamak amaçlanmıştır. Bu araştırma; Joint Commission International tarafından akredite edilmiş, 28 klinik ve 10 yoğun bakım bölümü ile sağlık hizmeti sunan 730 yatak kapasitesine sahip bir kamu üniversitesi hastanesinin yataklı servisleri ile yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan hemşireler üzerinde gerçekleştirilmiştir ve katılımcılara Hasta Güvenliğinde Kimlik Doğrulama Anketi uygulanmıştır. Hemşirelerin çalışma meslekte süreleri ile çalıştığı bölümde yanlış hasta tanımlaması yapılması durumu arasında (p=0,012) istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca hemşirelerin çalışma şekilleri (Vardiya-Gündüz) ile yanlış hastayı tanımlama ile ilgili hataların ciddi komplikasyonlara yol açabilmesi durumu (p=0,003) ile hemşirelerin her zaman doğru hastayı tanımladığından emin olması arasında (p=0,005) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Hastayı doğru tanımlama konusunda vardiya usulü çalışan personelin gündüz çalışan personele göre daha duyarlı olduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patient safety has become a subject that needs to be emphasized with the increase in medical errors in health services. The prioritiy rule ensuring the safety of patients within the institution is verification of the patient's identity. In this study, it was aimed to determine the knowledge levels of employees in the process of validating patient identity and their attitudes towards identity verification, and to define the perception of health personnel against the problems that arise. It was carried out on nurses working in intensive care units with an inpatient service of an public university hospital with a capacity of 730 beds accredited by the Joint Commission International and providing health services with 28 clinics and 10 intensive care units and Patient Safety Identity Validation Questionnaire to participants was applied. A statistically significant difference was found between the nurses' working period and the case of wrong patient identification (p = 0,012). There is also a statistically significant difference between the way the nurses work (Day-Shift) and the mistakes associated with identifying the wrong patient, which can lead to serious complications (p=0,003) and the fact that the nurses always identify the right patient (p=0,005). It has been analyzed that the shift staff are more sensitive to the correct identification of the patient than the daytime staff.