Ruhsal bozukluklarda stresle baş etme ve yaşam kalitesi
Coping with stress and the quality of life in mental disorders
  1. Tez No: 247269
  2. Yazar: ÖZLEM SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma; ruhsal bozukluğu olan bireylerin stresle baş etme yöntemleri ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı.Araştırma İl Sağlık Müdürlüğünden yazılı izin alınarak Kasım 2008- Aralık 2008 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Kasım 2008-Aralık 2008 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir numaralı psikiyatri polikliniğine başvuran araştırmaya alınma kriterlerine uygun 200 birey oluşturdu.Veriler ?Bilgi Formu?, ?Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ)? ve ?SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği? kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Ortalama yüzdelik, Standart sapma, Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study has been carried out to determine the coping with stres and quality of life levels in mental disorders descriptively.The study has been carried out in the psychiatry polyclinic of Bagcilar Education and Research Hospital with the written permission of Provincial Health Department between October 2008-January 2008. The sample included 200 people who were appropriate for the sample choosing criterias.“İnformation form”, ?Rosenbaum?s Learned Resourcefullness Scale? and ?SF-36 Life quailty measure? were used to collect the data. Mean, percentage, Standard deviation, Kruskal Wallis and Mann Whitney U Tests were used to analyze the data.