Lateral akciğer grafilerinde fissura obliqua'nın değerlendirilmesi
Evaluation of oblique fissure in lateral chest radiographs
- Tez No: 247286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hava ile beraber solunan toz partiküllerinin büyük bir kısmı tekrar dışarıya atıldığı halde, bir kısmı da akciğer dokusunda kalıp makrofajlar tarafından yakalanarak alveoller, asinus'lar ve lobulus'lar arasındaki bağ dokusuna nakledilir ve kısmen de orada kalır. Bu toz miktarı kömür madenlerinde çalışan kişilerde çok daha fazladır.Bu çalışma nisan 2009 ile eylül 2009 tarihleri arasında 120 gönüllü hasta katılımıyla gerçekleştirildi. Kömür madenlerinde çalışıp emekli olmuş, KİP (kömür işçisi pnömokonyozu) hastalığı bulunan kişilerin lateral akciğer grafilerindeki fissura obliqua'larının anatomik traseleri ile bu hastalığa sahip olmayan fakat farklı nedenlerle polikliniklere başvurmuş ve polikliniklerden lateral akciğer grafileri istenmiş olan hastaların grafilerinde izlenen fissura obliqua'larının anatomik traseleri karşılaştırıldı ve traseler arasındaki farklılığın (eğer fark var ise) ortaya konulması amaçlandı.Bu çalışmada gruplar arasındaki fissür trasesi farklılıkları geometrik morfometri yöntemi ile araştırılarak değerlendirildi. Yüz yirmi bireyin lateral akciğer film dosyaları üzerine önceden belirlenen 11 referans noktası tpsDig2 programı ile işaretlendi. Bu işlem her örnek için tekrarlanarak 120 örneğin referans noktası koordinatlarını içeren birer txt dosyası oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Although majority of dust particles inhaled with air are evacuated, some of them remain in lung tissue seized by macrophages and transferred to connective tissue between alveols, acinus and lobus and partially remain there. The quantity of dust is more among people working in coal mines.This study was performed between April 2009 and September 2009 by participation of 120 voluntary patients. Anatomical trace of oblique fissure in lateral chest radiography of people who formerly worked and retired from coal mines having CWP (coal mine worker pneumoconiosis) and people who applied policlinics with other reasons but had lung graphy taken were compared and it was intended to put forward the possible differences.In this study fissure trace differences between groups were examined with geometric morphometrics method. 11 reference points determined previously on 120 individual lateral chest radiography files are marked by tpsDig2 programme.This process was repeated for each sample to create a txt file containing referance points of 120 examples. Statistical analysis of txt files were carried out by Morpheus programme.