PA ve lateral gögüs radyografilerinde akciger volümü,diaphragma yüksekligi ve diaphragma uzunlugu ölçümlerinin astımlı ve astımlı olmayan 7-10 yas arası çocuklarda karsılastırılması
Compare of the measurements of lungs? volumes, diaphragm dome heights and diaphragm lenghts on PA and lateral chest radiographs between 7 to 10 years of age asthmatic and nonasthmatic children
- Tez No: 194277
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY YEĞİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
PA ve Lateral Göğüs Radyografilerinde Akciğer Volümü,Diaphragma Yüksekliği ve Diaphragma Uzunluğu ÖlçümlerininAstımlı ve Astımlı Olmayan 7-10 Yaş Arası ÇocuklardaKarşılaştırılmasıÖzlem KANBERBu araştırma; KTÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı, Çocuk Sağlığı veHastalıkları Anabilim Dalı ile Radyoloji Anabilim Dalı imkanlarından yararlanılarak Ekim2003-Mayıs 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırmaya KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinin Pediatri Astım-AllerjiÜnitesinde en az bir yıl süreyle astım tanısı konmuş ve tedavi almakta olan hafif-ortapersistan astımlı 7-10 yaş grubu çocuklar (vaka grubu) ile yine aynı hastaneye astım dışısebeple başvuran, herhangi bir solunum semptomu olmayan, göğüs travmasına maruzkalmamış, rutin göğüs radyografisinde thoracic veya parankimal abnormalitelere sahipolmayan aynı yaş grubu çocuklar (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Araştırmaya her iki grupiçin 40 olmak üzere toplam 80 çocuk dahil edilmiştir.Çalışmada vaka grubunu oluşturan çocukların düzenli kontrollerinde çekilen rutinPA ve lateral akciğer radyografileri kullanılarak yapılan ölçümlerle elde edilen akciğervolümleri, diaphragma uzunlukları ve diaphragma kubbe yüksekliklerini içeren veriler,kontrol grubunu oluşturan çocukların akciğer radyografileri üzerindeki aynı ölçümlerdenelde edilen verilerle karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada; klinikte astım tanısının konulmasında uygulanan ve özellikleteknikle işbirliği sağlayamayan çocuklarda sonuçların güvenilirliğini olumsuzetkileyebilen, aynı zamanda zor ve zahmetli yöntemler olan helyum dilüzyon ve bodypletismografik metotlar yerine, yapılan çalışmalarda bu metotlarla benzer değerleri verdiğikanıtlanmış, uygulaması kolay ve hızlı bir yöntem olan radyografik-planimetrik metotlaTLC ölçülerek astımın akciğer volümü üzerine etkisi saptanmıştır. Aynı zamandaçocuklarda astımın diaphragma uzunluğu ve diaphragma kubbe yüksekliğine etkisi yine buiki grup arasında PA ve lateral akciğer radyografileri kullanılarak belirlenmiştir.Çalışmanın sonucunda; elde edilen bu ölçümlerin, rutin sağlık hizmetleri sırasındaçocuklarda astım tanısının belirlenmesinde bir ön fikir verebileceği, klinikte astım tanısıiçin kullanılan ve özellikle küçük yaştaki çocuklar için sorun yaratan yöntemler yerinedüşünülebileceği ve böylece çocuklar için kolay ve uygulanabilir bir durumagetirilebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Compare of the measurements of lungs? volumes, diaphragm domeheights and diaphragm lenghts on PA and Lateral chest radiographsbetween 7 to 10 years of age asthmatic and nonasthmatic childrenÖzlem KANBERThis research has been done between the dates of October 2003-May 2005, due touse of the means of Karadeniz Technical University, Medicine Faculty, Department ofAnatomy, Department of Children Health and Diseases and Department of Radiology.Mild and moderate persistent asthmatic children between the years of 7-10 ages(case group) who were lied down in the KTU Medicine Faculty-Farabi Hospital PediatricAsthma-Allergy Unit with the diagnosis of asthma and treated because of asthma andsame age group children (control group) came to this hospital due to a disease differentfrom asthma, have no any respiration symptom, face no chest trauma, no thoracic orparenchyma abnormalities have been watched at routine chest radiography included to theresearch. Totally 80 children were included to the research as 40 for per one group.In this study, data of lungs? volumes, diaphragm dome heights and diaphragmlengths collected due to measurements of routine PA ve lateral lungs? radiographies whichwere taken at regular checks of children in case group compared to data collected due tosame measurements of lungs? radiographies of children in control group.In this study, instead of helium dilution and body plethysmographic methods whichused for asthma diagnosis in clinics that are difficult and trouble giving methods andmeanwhile affect negatively the reliability of results especially for children who are notable to cooperate with technique, radiographic-planimetric method was used in studies tomeasure TLC and the effects of asthma on lungs? volume and this method determined thecase and proved its consistency due giving same merits with above methods, meanwhile iseaser and faster in use. And also, effects of diaphragm lengths and diaphragm domeheights on children determined in both groups by using PA and lateral lungs?radiographies. At the end of this study, it is thought that, those collected measurements cangive a preliminary idea in routine health services to determine pre-asthma diagnosis,instead of methods used in clinics for asthma diagnosis and make trouble especially forsmall children. Therefore it is thought that this method can be put forward for children dueits easier usage and implementation.