Alt ekstremite spastisitesi olan serebral palsili hastalarda botulinum toksin tip A uygulamasının fonksiyonel kapasite ve enerji tüketimi üzerine etkisi
The effect of Botulinum toxin type A application on functional capacity and energy consumption in Cerebral Palsy patients with lower extremity spasticity
- Tez No: 247287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; alt ekstremite spastisitesi olan serebral palsili (SP) hastalarda botulinum toksin tip A (BTX-A) uygulamasının spastisite, eklem hareket açıklığı (EHA), istemli motor hareket, yürüme, fonksiyonel kapasite ve enerji tüketimi üzerine etkisi araştırıldı.Çalışmaya 3-8 yaşları arasında 9'u hemiplejik, 7'si diplejik toplam 16 spastik tip SP tanılı hasta dahil edildi. Toplam 23 ekstremiteye BTX-A enjeksiyonu yapıldı. Hastaların EHA'ları gonyometre ile, ayak bileği dorsifleksör kasların istemli hareketi selektif motor kontrol (SMK) skalası ile, gastroknemius kası spastisiteleri Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile, yürümeleri Hekim Değerlendirme Skalası (HDS) ile ve hastaların kaba motor fonksiyonlardaki mevcut beceri ve limitasyonları Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) kullanılarak değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel kapasitesi 6 dakika yürüme testi ile değerlendirildi. Yürüme sırasındaki enerji sarfiyatları fizyolojik tüketim indeksi (FTİ) kullanılarak hesaplandı. Hastaların enjeksiyon sonrası 1. ve 3. ayda kontrolleri yapıldı.EHA, MAS ve HDS'de enjeksiyon öncesine göre enjeksiyon sonrası 1. ayda istatistiksel olarak anlamlı düzelme tespit edildi ve 3.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of Botulinum toxin type A (BTX-A) injection on spasticity, and by reducing spasticity change in the range of motion, voluntary motor activity, walking ability, functional capacity and energy consumption, were investigated in cerebral palsy patients (CP) who had spasticity in lower extremities.Sixteen ambulatory spastic CP patients (9 hemiplegic, 7 dysplegic) aged between 3-8 years were recruited to study. BTX-A injections were applied to a total of 23 extremities. Measurement of range of motion (ROM) is performed by a goniometer, selective motor control (SMC) is scaled by observing the volantary active anckle dorsiflexion and gastrocnemius muscle spasticity of the patients were evaluated with Modified Asworth Scale (MAS), walking ability is evaluated with modified Physician Rating Scale (PRS) while skill and limitations of gross motor functions were assessed with Gross Motor Functional Classification System (CMFCS). The functional capacity of the patients were evaluated by 6 minutes walking test. Energy consumption of the patients during walking were measured by Physiological Cost Index (PCI).