Hemilaminotomi sonrası epidural fibrozisin önlenmesinde clinoleic %20 emülsiyonunun etksisi
The effect of clinoleic 20% emulsion in preventing epidural fibrosis after hemilaminotomy
  1. Tez No: 247323
  2. Yazar: BAYRAM CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı hemilaminotomi sonrası ortaya çıkan epidural fibrozisin önlenmesinde clinoleic %20'nin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmada 12 adet Yeni Zelenda tipi beyaz, erkek tavşanlar kullanıldı. Deneklerin lomber bölgelerine aradaki bir vertebra sağlam kalacak şekilde sağ L3 ve sol L5 hemilaminotomi yapıldı.Sağ L3 hemilaminotomi sahasına clinoleic %20 bırakıldı.Sol L5 mesafesi kontrol grubu olarak kullanıldı ve mesafeye herhangi bir madde konulmadı.Sekiz hafta sonunda denekler kardiak perfüzyonla sakrifiye edildi. Hemilaminotomi mesafelerinden aksiyel kesitler alındı ve Hematoksilen/Eozinle boyanıp histopatolojik olarak incelendi. Bir tavşan epidural mesafede gelişen infeksiyon nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Histopatolojik sonuçlar istatistiksel olarak Ki-kare testi ile değerlendirildi.Clinoleic %20 konulan ve konulmayan (kontrol) grup arasında anlamlı fark olduğu görüldü (p=0.04). Özellikle clinoleic %20 grubunda skor 1 (fibrotik doku duraya yapışmamış) olarak değerlendirilen hemilaminotomi mesafesi sayısının kontrol grubunda skor 1 olarak değerlendirilenlere oranı belirgin yüksek bulundu. Skor 1 olarak değerlendirilen hemilaminotomi mesafesi sayısı clinoleic %20 grubunda 6 (%54.5), kontrol grubunda ise 1 (%9.1) dir. Sonuç olarak epidural fibrozisin önlenmesinde clinoleic %20 emülsiyonunun etkin bir materyal olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effectiveness of clinoleic 20% on preventing epidural fibrosis which developed after hemilaminotomy. 12 New Zealand white, male rabbits were used for this study. Right L3 and left L5 hemilaminotomy performed to subjects. One vertebra remained intact between laminotomy levels. Clinoleic 20% applied to the right L3 hemilaminotomy area. Left L5 hemilaminotomy area served as a control and no material applied to this level. Eight weeks later subjects sacrified with cardiac perfusion. The axial sections were taken from the hemilaminotomy levels and stained with Hematoxylin/Eosin and examined histopathologically. Epidural infection occured in one rabbit so it was excluded. Histopathological results were evaluated by Ki-square test statistically. A significant difference was observed between the clinoleic 20% group and the control group (p=0.04). Especially the rate of the count of hemilaminotomy level described as a score 1 (fibrotic tissue which is not adhere to dura) was found higher than the control group. Count of score 1 hemilaminotomy level were observed in six (54.5%) cases of clinoleic 20% group and only one (9.1%) case of control group. As a result we think that clinoleic 20% can be used as an effective material in preventing epidural fibrosis.