Lomber disk ve lomber füzyon cerrahisinde komşu disk biyomekaniğinin incelenmesi
Investigation of neighboring disc biomechanic in lumbar disc and lumbar fusion surgery
- Tez No: 781892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Lomber disk hernisi ve lomber dar kanal cerrahisi sonrası komşu üst segment disk mesafesinde ilerleyen dejeneratif değişikler olmaktadır. Lomber disk hernisi ve lomber füzyon cerrahisi sonrası komşu segmentte oluşan deformasyonun operasyon sonrasında mı oluştuğu yoksa spinal dejeneratif hastalığın doğal bir sonucu mu olduğu kanıtlanamamıştır. Lomber omurgaya yönelik farklı cerrahi teknikler mevcuttur. Bizim çalışmamızın amacı farklı spinal cerrahi teknikleri sonrası komşu disk mesafesinde aksiyel yüklenme sırasındaki yükü ölçerek literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmamızda 30 adet koyun omurgası kullanılacaktır. 5 grup oluşturulacaktır. Grup I (n=6); kontrol , grup II (n=6) ; tek taraflı hemilaminektomi ve diskektomi uygulanacak , grup III (n=6) ; total laminektomi uygulanacak, grup IV (n=6) ; 2 seviye lomber füzyon uygulanacak, grup V (n=6) ; 2 seviye lomber füzyon ve laminektomi uygulanacaktır. Bu çalışmada L3-4 segmentlerine cerrahi uygulanacak, L2-L3 disk aralığından FSR406 sensör yardımı ile diske binen yük ve L1-L5 arası total yük ölçümü yapılacaktır. Tüm testler için Üniversal aksiyel kompresyon makinesi kullanılacaktır (AG-IS 5 kN, Shimadzu Corporation, Kyoto, Japonya). 400N aksiyel kompresyon sırasında TRAPEZIUM X Materials Testing Software (versiyon 1.1.2) ile kaydedilecek ve analiz edilecek. Gruplar arası istatiksel analiz için non parametrik test olan Mann-Whitney U testi (SPSS, v. 15.0; SPSS, Chicago, IL, ABD) kullanılacaktır. Grup 1 ve 4 arasında fleksiyon (p=0.016), Fleksiyon FSR (p=0.037) anlamlı fark mevcuttu. Grup 1 ve 5 arasında basmada (p=0.037), Fleksiyon FSR (p=0.020) anlamlı fark mevcuttu. Sonuçlar genel olarak incelendiğinde uygulanan cerrahi sonrası komşu segmentte basınç artmaktadır. Bu çalışmada bu tekniklerin genişletilmesi ve füzyon cerrahisi sonrası özellikle fleksiyon sonrası intradiskal basınçların arttığı gözlemlenmiştir. Bu basınç artışı ileride komşu segment hastalığının gelişimine neden olabilir
Özet (Çeviri)
After lumbar disc herniation and lumbar stenosis surgery, degenerative changes occur in the upper segment disc distance. It has not been proven whether the deformation in the adjacent segment after lumbar disc herniation and lumbar fusion surgery occurs after the operation or is a natural consequence of spinal degenerative disease. There are different surgical techniques for the lumbar spine. The aim of our study is to contribute to the literature by measuring the load during axial loading at the adjacent disc distance after different spinal surgery techniques. In our study, 30 sheep spines were used. There were 5 groups: Group I (n=6); control , group II (n=6) ; unilateral hemilaminectomy and discectomy were performed, group III (n=6); total laminectomy was performed, group IV (n=6); two levels of lumbar fusion were performed, group V (n=6); two levels of lumbar fusion and laminectomy were performed. In this study, the load on the disc and the total load between L1-L5 were measured with the help of the FSR406 sensor from the L2-L3 disc space by performing surgery on the L3-4 segments. A universal axial compression machine was used for all tests (AG-IS 5 kN, Shimadzu Corporation, Kyoto, Japan). Recorded and analyzed with TRAPEZIUM X Materials Testing Software (version 1.1.2) during 400N axial compression. The nonparametric Mann-Whitney U test (SPSS, v. 15.0; SPSS, Chicago, IL, USA) was used for statistical analysis between groups. There was a significant difference between groups 1 and 4 in flexion (p=0.016), Flexion FSR (p=0.037). There was a significant difference in compression (p=0.037) and flexion FSR (p=0.020) between groups 1 and 5. When the results are examined in general, the pressure in the adjacent segment increases after the surgery. In this study, it was observed that intradiscal pressures increased after the expansion of these techniques and after fusion surgery, especially after flexion. This pressure increase may lead to the development of adjacent segment disease in the future.