Ocak 2004- Ocak 2009 tarihleri arasında çocuk acil ünitesine basvuran 0-36 ay arasındaki odağı bilinmeyen atesli çocukların santral sinir sistemi enfeksiyonları açısından değerlendirilmesi.
Between January 2004 to January 2009 fever without a source in children 0 to 36 months of age who were admitted to the emergency department, focused on central nervous system infections
  1. Tez No: 247322
  2. Yazar: ERDEM AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ocak 2004- Ocak 2009 tarihleri arasında çocuk acil ünitesine basvuran 0-36 ay arasındakiodağı bilinmeyen atesli çocukların santral sinir sistemi enfeksiyonları açısındandeğerlendirilmesi.Amaç: Ocak 2004 ?Ocak 2009 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesiPediatri Acil servisine basvuran 0-36 ay arasındaki odağı bilinmeyen atesli hastaların dosyalarıtaranarak, santral sinir sistemi enfeksiyonları açısından değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntemler: Ocak 2004 ? Ocak 2009 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıpfakültesi Pediatri Acil servisine basvuran 0-36 ay arasındaki odağı bilinmeyen atesli 343 çocukçalısmaya alındı. Hikâye, fizik muayene, laboratuar, tam idrar analizi değerlendirildi.Değerlendirmeye alınan hastaların yas, cinsiyet, CRP, beyaz küre sayısı, mutlak nötrofil sayısı,antibiyotik kullanımı, hastaların genel durumu, ates seviyeleri, lomber ponksiyon (LP) yapılmaoranı, sonuçları, yatıs oranları, kan kültürü alınma oranları, kan kültürü sonuçları dosyalartaranarak incelendi.Bulgular: Çalısmaya odağı bilinmeyen atesli 343 çocuk alındı. Bunların 151 (%44 ) tanesi kız,192( %56 ) tanesi erkekti. Olguların yas ortalaması 16,8 ± 5,2 ay idi. Yenidoğan 16 olgununhepsine LP yapılmıstı, olguların % 6,2' sinde BOS ` ta parçalı hücre sayısı 10/mm³ üstünde;%6,2' si travmatize idi. 1?36 ay arasındaki 327 çocuğun % 31,2 ` sine LP yapılmıstı, LP yapılanolguların % 72,5 ` inde BOS ` ta parçalı hücre sayısı 10/mm³ altında; % 21,6 ` sın da 10/mm³üstünde idi. Travmatize LP oranı % 5,9 idi.Çalısmamızda menenjit oranı % 6,7 tespit edildi. Menenjit tehlikesini belirlemede cinsiyet veyas anlamlı bulunmadı. Bununla birlikte 29 gün?1 yas arasındaki çocuklarda menenjit oranıyüksek tespit edildi. Mutlak nötrofil sayısı, beyaz küre sayısı, CRP, genel durum, ates yüksekliğiile menenjit riski arasındaki iliski anlamlı sekilde yüksek bulundu.Koltuk altı ölçülen 39 ºC üzerinde odağı bilinmeyen atesli çocuklarda kan kültürü alınma oranı% 61,9 ve beyaz küre sayısı 15000/mm³ üzerinde ise bu oran %53,9 tespit edildi.0?36 ay arasındaki odağı bilinmeyen 39 ºC ( koltuk altı ) üstünde atesli ve beyaz küre sayısı15000/mm³ üzerindeki çocuklarda ön- arka akciğer grafisi çekilme oranı %70 tespit edildi.Sonuç: Bir yas altındaki odağı bilinmeyen atesli çocukların menenjit açısından LP yapılmasıgerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Between January 2004 to January 2009 fever without a source in children 0 to 36 monthsof age who were admitted to the emergency department, focused on central nervous systeminfectionsAim: Between January 2004 to January 2009 the Ondokuz Mayis University Faculty ofMedicine, Pediatrics, between 0-36 months who were admitted to the emergency service focus byscanning the files of patients with fever without sources, central nervous system infections havebeen intended to be evaluated.Materials and Methods: January 2004 - January 2009 between Ondokuz Mayis UniversityFaculty of Medicine, Pediatrics, between 0-36 months who were admitted to the emergencyservice center 343 children enrolled in the study of fever without sources. History, physicalexamination, laboratory, complete urine analysis were evaluated. Patients 'age, gender, CRP,white blood count, absolute neutrophil count, antibiotic use, patients' general condition, feverlevels, lumbar puncture (LP) made rate and results, hospitalization rates, blood cultures takenrate, blood culture results were examined.Results: Fewer without sources in the study were 343 children. 151 (44%) of them girls, 192(56%) of them were male. The mean age of patients was 16.8 ± 5.2 months 16 (%100) casesunderwent LP, of whom just one had CSF leukocyte level over 10/ mm ³ and meningitis in 0-28day children. %31,2 cases underwent LP, of whom just 22 (%21,6) had CSF leukocyte level over10/ mm ³ and meningitis in 1-36mo children.In our study, 6,7% meningitis rate was determined. Gender and age in determining the risk ofmeningitis did not found significant. However, in children between the ages of 29 days-1 weredetected in a high percentage of meningitis. According to the diagnosis of meningitis the absoluteneutrophil count, white blood count, CRP, general condition, fever height was significantlyhigher.Fever without sources childs beetwen 0-36 months, body temperature over 39 ºC blood culturewere taken rate of % 61,9 and WBC over 15000/mm ³ were taken at rate of %53,9.Fever without sources childs beetwen 0-36 months, body temperature over 39 ºC and WBC levelover 15000/mm ³ chest X-ray were taken rate of 70% .Conclusion: A child under one years old of fever without sources LP needs to be done in termsof meningitis believe.