Multipl myelomlu hastalarda çeşitli tedavi seçeneklerinde kemik spesifik alkalen fosfataz düzeyleri
Bone spesific alkalen phosphatase levels of multiple myeloma diagnosed patients with different teratment options
- Tez No: 247349
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Multipl myelom(MM) çalışmalarında kemik spesifik alkalen fosfataz (KAF) düzeyleri ile kemik ağrısı, litik lezyonlar ve kemik fraktürlerinin ilişkili olduğu gösterilmiştir..Çalışmamızda; multipl myelomlu hastalarda uygulanan tedavi protokolleri ile KAF düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırdık.Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda Kasım 2006 ve Temmuz 2008 tarihleri arasında Uluslararası Myelom Çalışma Grubu'nun kriterlerine göre MM tanısı konulan ve izlenen 113 MM olgusu dahil edildi.Hastalar MP, VAD, Thalidomide, Bortezomib ve tedavisiz izlenen olarak gruplandırıldı. Tüm hastaların tedavi öncesi, 3. ay ve 6. ay KAF düzeyleri çalışıldı.MP, VAD, Thalidomide gruplarının 0, 3.ay, 6.ay KAF değerlerinde bir fark gözlenmemiştir.Bortezomib grubunun 0, 3.ay, 6.ay KAF ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p=0,002). 6. ay KAF ortalamaları 0 ve 3.ay ortalamalarından istatistiksel olarak yüksek bulunmuş (p=0,003), diğer zamanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Bu veri bortezomib kullanan grupta osteoblastik aktivitenin arttığı şeklinde yorumlanabilir.Tedavisiz izlenen grubun 0., 3. ve 6.ay KAF ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p=0,0001). KAF ölçümlerinin 3.ay, 6.ay değerleri başlangıç değerlerine göre yüksek bulunmuştur (p=0,001, p=0,035).Çalışmamızda tedavisiz izlenen grupta KAF değerlerinin 3. ve 6. aylarda yapılan kontrollerde yüksek bulunması bu gruptaki hastalarımızın büyük çoğunluğunun remisyonda ( tam ve/veya tama yakın) olması nedeni ile olabilir.Bu noktadan bakıldığında tedavi sonrası remisyon elde edilmesi ve kemik hastalığının tedavisinin sağlanması hasta mortalite ve morbiditesinin azalmasında önemli bir amaç olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
Statistically significant relations have been found between bone spesific alkalen phosphatase(BALP), bone pain, lithic lesions and bone fractures in studies about multiple myeloma (MM).In our study; we searched the relations between treatment protocols for MM diagnosed patients and BALP levels.MM diagnosed 113 patients were included in our study . They were chosen from patients November 2006 to July 2008 in İstanbul University Cerrahpasa Medical School Department of Internal Medicine division of Heamotology..Patients were grouped as followed; receiving treatment of MP, VAD, Thalidomide, Bortezomibe groups and not receiving any treatment options group.BALP levels of patients before treatment, after 3 and 6 months were studied.There were no statistical differencies between blood levels of BALP levels of MP, VAD and Thalidomide receiving groups.Changes of BALP levels in Bortezomib group between 0., 3. month, 6. month were statistically significant (p=0.002). Mean of BALP level at 6. month was statistically higher than means of before treatment and third month (p=0.003).According to this data, elevated levels of BALP in bortezomib group at third and sixth month can be interpreted that osteoblastic activities have raised in this group.Changes of BALP levels in no-treatment group between 0., third month, sixth month were statistically significant (p=0.0001). Levels of BALP at third and sixth month were higher than initial levels (p=0,001, p=0,035).Higher BALP levels of no-treatment group can be related to remission.From this point of view, remission and treating bone disease are first priorities for reducing mortality and morbidity rates.