Multipl miyelomlu türk hastalarda EORTC QLQ kullanılarak hayat kalitesi değerlendirilmesi
Assessing quality of life in turkish patients with multiple myeloma using EORTC QLQ
- Tez No: 272864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM EMEL PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, multipl miyelom hastalarında hastalığın kendisinden ve uygulanan çeşitli tedavilerden dolayı gözlenen depresyon, anksiyete ve hayat kalitesindeki değişiklikleri değerlendirilmeyi, bu değişikliklerin hastaların kişisel ve demografik özellikleri, hastalığın tipi ve evresi gibi özellikler ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık.Ağustos 2010 ? Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmaya, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'nca takip edilen multipl miyelom tanılı 50 hasta alındı. Değerlendirmeye alınan hastaların yaş, cins, hastalık süreleri, hastalık tipi ve evreleri, ilaç kullanımları, hastalıkları ile ilgili diğer bilgiler ve primer hastalık dışındaki bilgiler hastalardan direkt sözel bilgiyle ve dosyalarından edinildi. Hastalar, Salmon-Durie evreleme sistemi ve uluslararası evreleme sistemine göre evrelendirildi. Hastaların performans durumu ?Eastern Cooperative Oncology Group? performans skalası ve Karnofsky performans skalası kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate depression, anxiety and changes of quality of life due to disease itself and treatments in patients with multiple myeloma and to determine the association between these disorders and features such as personal and demographic characteristics, type and stage of the disease.Fifty patients with the diagnosis of Multiple Myeloma followed up by the Division of Hematology of the Department of Internal Medicine, Trakya University Faculty of Medicine were enrolled in this study. Age, gender, duration of disease, type and stage of disease, drug usage, other informations related to disease and informations except primary disease belong to patients were obtained from patients? verbal informations as well as from medical records. Patients? performance status were determined by using ?Eastern Cooperative Oncology Group? performance scale and Karnofsky?s performance scale.