Hodgkin ve agresif non Hodgkin lenfomada prognozun tahmininde ilk sıra kemoterapi sonrası yapılan PET görüntülemenin değeri:Prognostik risk skorlamaları ile karşılaştırma
Hodgkin's and aggressive non Hodgkin's lymphomas with after the first line chemotherapy in prognosis estimation of the value of PET images: Comparison with prognostic risk scores
  1. Tez No: 247350
  2. Yazar: EZGİ BAŞAK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmamızda HL ve agresif NHL'da hastalığın prognozunu tahmin etmede ilk sıra tedavi sonrası yapılan FDG-PET'in değerini ölçmeyi ve bunu tedavi öncesi yapılan prognostik risk skorlaması ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya lenfoma tanısı histopatolojik olarak kanıtlanmış 103 hasta dahil edildi. Bunlardan 56'sı (% 54,4) HL, 47'si (% 45,6) NHL tanılıydı.İlk sıra tedavinin bitiminden sonra tüm hastalara PET/BT taraması yapılmıştı. Bunun için 6 kesit multidedektör BT entegreli yüksek rezolüsyonlu PET tarayıcı kullanıldı. En az 4 saatlik açlık sağlanarak ve glukoz seviyesi 180 mg/dl ve altında olan hastalara IV yoldan 296-703 MBq (8-19 mCi) dozda FDG enjeksiyonu yapılarak PET/BT görüntüleri elde edildi.HL ve agresif NHL'da ilk sıra tedavi sonrası yapılan FDG-PET'in prognozu tahmin etmedeki duyarlılığı % 74, özgüllüğü % 92, doğruluğu % 88 bulunurken, bu değerler tedavi öncesi yapılan prognostik risk skorlaması için sırasıyla % 63, % 62, % 62 bulundu. Bunun yanı sıra PET'in NKD'i % 94 bulunurken, PKD'i daha düşük bulundu (% 67). İnisyal PET değerlendirmesi bulunan hasta grubunda, izlem sonunda tam yanıt görülen grup % 94 oranında remisyonda kalırken, kısmi yanıt ya da yanıt alınamayan grupta ise % 40 oranında remisyon izlendi. Ayrıca pozitif PET'i olan hasta grubunda tek lenf nodu istasyonu tutulumu olanlarda % 71, birden fazla lenf nodu istasyonu ya da ekstranodal tutulumu olanlarda ise sırasıyla % 12,5 ve % 17 oranında remisyon olduğu gözlendi.Sonuç olarak, ilk sıra tedavi bitiminde yapılan PET'i, HL ve agresif NHL'da prognoz tahmininde prognostik risk skorlamasından daha başarılı bulduk. Yüksek NKD ile remisyonda kalacak hastaları tespit etmede oldukça başarılı iken, yanlış pozitifliğe neden olan sınırlamaları nedeniyle PKD daha düşüktür. Bu nedenle şüphede kalınan vakalarda histopatolojik değerlendirme yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the value of FDG-PET performed after first line therapy in predicting prognosis of HL and NHL disease and compare this with prognostic risk scoring performed before the therapy in our study.103 patients with a diagnosis of histopathologically confirmed lymphoma were included in the study. There were 56 patients with HL and 47 patients with NHL.All patients underwent PET/BT after the end of first line therapy with 6-slice multi detector BT integrated high resolution PET scanner. All patients were asked to fast for at least 4 hours before the scan. Patients with serum glucose levels 180 mg/dl or under were administered 296-703 MBq (8-19 mCi) FDG IV injection before performing PET/BT.Sensitivity, specificity and accuracy of FDG-PET performed after first line therapy in predicting prognosis of HL and NHL are 74%, 92% and 88%, respectively. Those values were 63%, 62% and 62%, respectively, for clinical risk scoring performed before the therapy. In addition, the negative predictive value (NPV) and positive predictive value (PPV) of PET were 94% and 67%, respectively. Of patients with initial PET scan, 94% of the complete responder group stayed in remission at the end of follow up period, but remission was only 40% in incomplete responder or no response groups. Among the patients with positive PET scans after the end of the first line therapy, 71% of those with only one lymph node station involvement stayed in remission, whereas the patients who have involvement of multiple lymph node stations or extranodal disease could demonstrate remission only in 12.5% and 17%, respectively.As conclusions we found that FDG-PET performed after first line therapy is superior to clinical risk scoring in predicting prognosis of HL and NHL disease. FDG-PET is very successful to predict patients who will stay in remission with its high negative predictive value, but it has a lower positive predictive value. Hence, in case of uncertainty, histopathologic evaluation is suggested.