Kronik hepatit C hastalarında izlem ve tedavi yanıtı
Prognosis and treatment response in chronic hepatitis C patients
- Tez No: 247351
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji Polikliniği'ne başvuran KHC hastalarında uzun dönem prognoz, prognoza etkili faktörler ve uygulanan antiviral tedavilerin etkinliklerini göstermek.Yöntem: Ocak 1998-2009 arası polikliniğimize başvurmuş KHC tanılı hastaların (n:1010) dosyaları geriye dönük incelendi. Çalışmaya alınan 502 hastanın yaş, kilo, seroloji, biokimya, hemogram ve HCV RNA düzeylerini, biyopsi bulgularını, takip sürelerini, siroz, HCC gelişimi ve mortalite oranlarını, ribavirinle kombine klasik ve/veya PEG İFN tedavilerinde EVY, TSY, KVY, alevlenme, nüks ve yan etki oranlarını araştırdık.Bulgular: Hastaların 270'i kadın (%54), 232'si erkek (%46), tanı esnasında ortalama yaş 51 ve ortalama takip süresi 53 ay idi. Genotip 1b %87 oranıyla baskındı. Hastaların yarısı tedavi almıştı. Tedavisiz grupta tedavili gruba göre siroz gelişimi (%35), HCC gelişimi (%4,3) ve mortalite (%6,2) oranları belirgin yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objectives: Demonstration of long term prognosis, factors effecting prognosis and efficiency of applied antiviral treatments on the CHC patients who were admitted to Hepatology Polyclinic at Cerrahpaşa Medical FacultyMethods: We have retroactively studied files of CHC patients who were admitted to our clinic from January 1998 to 2009 (n:1010). We have researched these criterias on the 502 patients: Age, weight, serology, biochemistry, hemogram and HCV RNA levels, biopsy results, cirrhosis, HCC development and mortality rates, EVR, EOTR, SVR, relapse and side effect ratios in ribavirin combined classical and/or PEG-IFN treatments.Results: 270 (%54) of the patients were female and 232 (%46) were male. Average age at the time of diagnosis was 51 and average follow up duration was 53 months. Genotype 1b was dominant (%87). In the untreated group cirrhosis development (%35), HCC development (%4,3) and mortality (%6,2) ratios were distinctly higher. The treated group was divided into two subgoups: Ribavirin combined classical IFN (n:97) and PEG-IFN (n:176).