Polikistik over sendromunda androjen seviyeleri ve seksüel disfonksiyon
Androgen levels and sexual dysfunction in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 247353
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Polikistik over sendromunda (PKOS) seksüel disfonksiyon sıklığının sorgulanmasını ve seksüel disfonksiyonun androjen seviyeleri ile bağlantısını saptamayı amaçladık.Hasta Seçimi ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Polikliniği ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniği'nden 25 PKOS tanılı hasta çalışmaya alındı. Yaş ve cins uyumlu 25 gönüllü kişiden sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol ve hasta grubundaki bireylerin Kadın Seksüel Fonksiyon İndeksi (FSFI) ve Beck Depresyon Anketi (BDA) ile tıbbi ve seksüel anamnezleri alındı. Hasta ve sağlıklı kontrol grubundan serbest testosteron, total testosteron, DHEA-S, androstenedion ve prolaktin ölçümleri için kan örnekleri alındı. Serbest androjen indeksi (SAİ) hesaplanıldı.Bulgular: PKOS hasta grubunun total FSFI skoru 26.17 ± 4 iken kontrol grubunun total FSFI skoru 28.61 ± 4.68 saptandı. PKOS'lu kadınların %16'sında (n=4) sağlıklı kontrollerin %20' sinde (n=5) seksüel disfonksiyon tespit edildi (p= 0.57). PKOS grubu ile kontrol grubu arasında seksüel istek (p=0.89), uyarılma (p=0.10), lubrikasyon (p=0.057), orgazm (p=0.18) ve tatmin (p=0.78) skorlamaları arasında fark olmadığı, seksüel ağrı skorlamasının (p=0.002) ise PKOS'lu kadınlarda anlamlı oranda düşük olduğu belirlendi. PKOS grubunda BDA skorlaması anlamlı oranda yüksek tespit edildi (p=0.002). Androjen seviyeleri ve SAİ ile total FSFI ve FSFI alt alanları arasında korelasyon saptanmadı.Sonuç: PKOS tanılı kadınlarda hastalığa bağlı olarak dış görünüşlerinde meydana gelen değişiklikler, onların kendilerini seksüel olarak daha az çekici hissetmelerine yol açmamakta ve seksüel disfonksiyona neden olmamaktadır. PKOS hastalarında seksüel istek, uyarılma, lubrikasyon, tatmin ve orgazm bozuklukları sağlıklı bireylerdekine benzer şekilde görülmekle birlikte depresyon daha sık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to examine sexual dysfunction frequency and relationship between sexual dysfunction and androgen level in polycystic ovary syndrome.Patients and Methods: Twenty five PCOS patients were recruited from the outpatient clinics of the Division of Endocrinology in the Department of Internal Medicine and outpatient clinics of the Department Obstetrics and Gynecology at the Cerrahpasa Medical Faculty. Twenty five healthy volunteer age and sex matched are included in control group. Patients and control subjects were evaluated with female sexual function index (FSFI) and the Beck depression inventory (BDI). Serum free testosterone, total testosterone, DHEA-S, androstenedione and prolactine were measured. Free androgen index (FAI) was calculated.Results : Total FSFI score 26.17 ± 4 was in the PCOS group whereas, healthy women had a total FSFI score of 28.61 ± 4.68. FSD was diagnosed in 4 of 25 patients (%16) while 5 of 25 (%20) healthy women had FSD (p=0.57). There is no statistically significant difference between sexual desire (p=0.89), arousal (p=0.10), lubrication (p=0.057), orgasm (p=0.18) and satisfaction (p=0.78) domain scores. Pain domain score was significantly lower in PCOS women (p=0.002). BDI scores was significantly higher in PCOS women (p=0.002). No correlation was seen between androgen level, FAI and total FSFI score and domain score.Conclusion : Change in external appearence in women with PCOS do not make them feeling less attractive and do not lead to sexual dysfunction. Sexual desire, arousal, lubrication, satisfaction and orgasm disorder in women with PCOS is similar to healthy women but depression is more frequent in women with PCOS than healthy women.