Ergenlik polikistik over sendromunda serum endotrofin seviyelerinin biyobelirteç potansiyelinin araştırılması
Investigation of the biomarker potential of serum endotrophin levels in adolescent polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 922737
  2. Yazar: ÇAĞLA EMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ YARDIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), nedenleri ve etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, kadınlarda heterojen bir bozukluk olarak ortaya çıkan endokrin bir sendromdur. Tipik olarak ergenlik döneminde ortaya çıkar ve yüksek androjen seviyeleri en belirgin biyokimyasal anormalliktir. Endotrofin, hücre dışı matrikste bulunan kolajen tip VI'nın A3α kolunun bozunma ürünü olan bir peptid olarak tanımlanmıştır. Yağ hücrelerinden bol miktarda salınır ve metabolik düzensizliğe, inflamasyona, fibrozise ve tümör destekleyici özelliğe sahiptir. Bir periselülar kolajenaz olan matriks metalloproteinaz 14 (MMP14) endotrofini üretmek için Kolajen VI'yı substrat olarak kullanmaktadır. Polikistik over sendromlu ergenlerde endotrofinin ve onu üreten MMP14'ün serum düzeyleri, inflamasyon sitokinleri ve MMP14 6767 gen polimorfizmi ile ilişkisini ortaya çıkarmayı amaçladık. Çalışmamıza normal kiloda PKOS'lu 50 ergen, aşırı kilolu PKOS'lu 100 ergen, aşırı kilolu 41 ergen ve sağlıklı 98 ergen dahil edilmiştir. Ergenlerden alınan serum örneklerinden serum endotrofin, MMP14, TNF-α, IL-6 ve IL-8 düzeyleri ticari Elısa kit yardımıyla belirlenmiştir. Ayrıca ergenlerden alınan tam kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmış ve MMP14 6767 gen polimorfizmi çalışılmıştır. Normal kilolu PKOS grubundaki ergenlerin serum endotrofin değerleri, aşırı kilolu, sağlıklı kontrol grubu ve aşırı kilolu PKOS gruplarındaki ergenlere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001, p=0,001 ve p=0,009 sırasıyla). Aşırı kilolu PKOS grubundaki ergenlerin serum endotrofin değerleri aşırı kilolu ergenlere göre yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak bir anlamlılık bulunmamıştır (p>0.05). Normal kilolu PKOS'lu ergenlerin serum MMP14 düzeyleri, kontrol grubu ergenlerin serum MMP14 düzeylerinden anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine syndrome that occurs as a heterogeneous disorder in women, the causes and etiology of which are not fully known. It typically occurs during puberty and high androgen levels are the most prominent biochemical abnormality. Endotrophin has been defined as a peptide that is a degradation product of the A3α arm of collagen type VI found in the extracellular matrix. It is released in large amounts from fat cells and has metabolic dysregulation, inflammation, fibrosis and tumor-supporting properties. Matrix metalloproteinase 14 (MMP14), a pericellular collagenase, uses Collagen VI as a substrate to produce endotrophin. We aimed to investigate the relationship between serum levels of endotrophin and its producer MMP14, inflammatory cytokines and MMP14 6767 gene polymorphism in adolescents with polycystic ovary syndrome. Our study included 50 normal weight adolescents with PCOS, 100 overweight adolescents with PCOS, 41 overweight adolescents and 98 healthy adolescents. Serum endotrophin, MMP14, TNF-α, IL-6 and IL-8 levels were determined from serum samples taken from adolescents by using a commercial ELISA kit. In addition, DNA was isolated from whole blood samples taken from adolescents and MMP14 6767 gene polymorphism was studied. Serum endotrophin values in adolescents in the normal weight PCOS group were found to be significantly higher than in adolescents in the overweight, healthy control and overweight PCOS groups (p=0.001, p=0.001 and p=0.009, respectively). Although serum endotrophin levels in the overweight PCOS group were higher than those in the overweight adolescents, no statistical significance was found (p>0.05). Serum MMP14 levels in normal weight PCOS adolescents were significantly higher than those in the control group adolescents (p0.05).