Akciğer kanserli hastalarda yaşam süresi ve hücre tipine göre ölüm nedenlerinin araştırılması
Survival and reasons of death in lung cancer
- Tez No: 247365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH SERDAR ERTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Akciğer kanseri tanısı almış ve ölmüş olan hastaların tanı sonrası yaşam süreleri ve hücre tipine göre ölüm nedenleri araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntemler: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 01.01.1999-31.12.2008 tarihleri arasında akciğer kanseri nedeniyle izlenmiş ve takiplerinde ölmüş olan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara kullanıp kullanmadığı, tanı anındaki evresi, yaşam süresi, ölüm nedenleri değerlendirildi. Hücresel tanısı konulamamış olan hastalar, medikal dosyasında ölüm sebebi belli olmayan hastalar, kendi isteği ile takipten çıkmış hastalar araştırma dışı bırakıldı.Bulgular: Çalışmaya 219 hasta alındı. Olguların 191'i erkek, 28'si kadındı. Kadınların %35,7'sinin sigara içtiği saptanırken, erkeklerde bu oran %90,5 saptandı (p0.05). KHAK olgularının %28,8'inin solunum yetmezliği, %26,9 `ünün beyin metastazına bağlı; adeno karsinomu olan olguların %33,3'ünün solunum yetmezliği, %34.9'inin beyin metastazına bağlı; skuamöz hücreli karsinomu olan olguların %32'inin solunum yetmezliği, %17,3'ünün pnömoni, %13,3'ünün beyin metastazı nedeniyle öldüğü saptandı. Evre I+evre II olguların median sağ kalımının 36,1+9,6 ay, evre IIIa olguların median sağ kalımının 19,1+4,2 ay, evre IIIb olguların median sağ kalımının 14,1+1,9 ay, evre IV olguların median sağ kalımının 7,1+0,7 ay olduğu saptandı. KHAK olgularından sınırlı hastalığı olan olguların median sağ kalımı 11,9+1,6 ay, yaygın hastalığı olanların median sağ kalımı 8,4+0,9 ay olarak saptandı.Sonuçlar: Çalışmamızda en sık ölüm nedeni solunum yetmezliği saptanmıştır. Ayrıca istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen küçük hücreli karsinom ve adeno karsinom tipindeki akciğer kanserli hastalarda, skuamöz hücreli karsinomlu hastalara göre beyin metastazlarına bağlı ölümlerin daha sık geliştiğini göstermiştir. Sonuçta akciğer kanserli hastalarda ölüme yol açan birçok komplikasyon bulunmaktadır. Bu hastaların yeterli tanısal, girişimsel ve yoğun bakım özelliklerini barındıran merkezlerde izlenmesinin mortalite üzerine azaltıcı etkileri olabilir
Özet (Çeviri)
Objective: To determine final mortality causes of lung cancer patients according to pathological diagnosis and survival.Material and methods: Data collected from records of lung cancer patients diagnosed and followed until death at Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Pulmonology Department between January 1999-December 2008. Gender, age at diagnosis, cigarette packet-year, cancer stage, survival, final mortality causes are recorded. Patients without pathological diagnosis, unknown final mortality causes and who gets out of follow up are excluded from study.Results: Two hundred and nineteen patients were enrolled in the study.