Uzamış koşu egzersizinde sıvı alımının kardiyopulmoner egzersiz kapasitesi ve bioşimik parametreler üzerine olan etkisi
Effect of fluid intake during prolonged running exercise on cardiopulmanary exercise capacitiy and biochemical parameters
- Tez No: 247388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KAŞIKCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Dehidrasyonun sporcu performansını olumsuz yönde etkilediği bilinmesine rağmen, özellikle kardiyopulmoner parametreler üzerine olan etkisi yeterince değerlendirilmemiştir. Çalışmamızda, sporcularda terlemeyle ortaya çıkan sıvı kayıplarının kardiyopulmoner egzersiz parametreleri üzerine olan etkilerini ve sonrasında belli protokolle uygulanan sıvı replasmanının bu parametrelerde yol açtığı değişiklikleri ortaya koymaya çalıştık.Yöntem: Çalışmaya yaşları ortalama 20 yıl (18-30) olan gönüllü 15 erkek sporcu alındı. Çalışma yöntemsel olarak her bir denek için üç günde gerçekleştirilmiştir. İlk gün her bir sporcunun istirahat elektrokardiyografileri alındıktan sonra, oksijen tüketimi (VO2) ve anaerobik eşik değerlerinin tespit edilmesi için yürüme bandında ``Quinton 5000'' eforlu test sistemi eşliğinde Bruce protokolüne uygun olarak, kardiyopulmoner egzersiz testi yapıldı. Anaerobik eşik değere tekabül eden kalp hızı değerinin yaklaşık %10 alt nabız değeri ikinci ve üçüncü günlerde yapılacak egzersiz nabız aralığı olarak belirlendi. 48 saatlik antrenmansız peryot sonrasında deneklerden treadmill üzerinde 90 dakikalık koşu egzersizi yapmaları istendi. 90 dakikanın sonunda denekler metabolik analizöre bağlanıp Yine 48 saatlik antrenmansız periyot sonrasında denekler yukarıda açıkladığımız protokolü, düzenli aralarla su içerek tekrarladılar. Su alım protokolü egzersize başlamadan 2 saat önce 500 ml, egzersize yarım saat kala 150 ml ve 90 dakikalık egzersiz esnasında her 15 dakikada bir 150 ml olacak şekilde düzenlendi.Bulgular: İkinci gün ve üçüncü günlerdeki maksimal VO2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı değişiklik tespit edildi. Solunumsal eşitliklerden maksimal Ventilasyon hacmi/VO2 değerlerinde; ikinci günde, birinci gün ölçülene göre artış görülürken, üçüncü günde anlamlı derecede azalma saptandı. Anaerobik eşikteki VO2 değerleri ilk gün ve ikinci gün arasında anlamlı azalırken, ikinci ve üçüncü günler arasında anlamlı derecede artış gözlendi.Sonuç: Çalışmamızda su verildikten sonra kardiyopulmoner parametrelerde görülen değişiklikler, özellikle maksimal VO2 değerlerindeki değişiklikler sportif performansta su replasmanının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although it is known that the dehydration affects the sportsman in a negative way, especially its effect on cardiopulmonary parameters is not sufficiently evaluated. In our study, we have tried to put forward the effects of the liquid losses of the sportsmen due to sweat on the cardiopulmonary exercise parameters and afterwards the changes in the parameters with the liquid replacement applied within certain protocol.Method: 15 volunteer male sportsmen with the average age of 20 (18-30) are included to the study. In methodical way, the work has been realised within three days for each volunteer. In the first day, after obtaining the rest electrocardiography of each sportsman, in order to determine the oxygen consumption (VO2) and the anaerobic threshold values, the cardiopulmonary exercise test convenient to Bruce protocol along with ?Quinton 5000? effort test system has been made in the moving band. The 10% lower pulse value of the heart beat value matching the anaerobic value has been determined as the pulse interval for the exercises of the second and the third days. After the 48 hours non-exercise period, 90 minutes running exercise on the treadmill has been claimed from the volunteers. At the end of the 90 minutes they are attached to the metabolic analyzer, after again 48 hours non-exercise period, the volunteers have repeated the above mentioned protocol with regular water consumption. The water consumption has been arranged as 500 ml 2 hours before the exercise, 150 ml half hour before the exercise and 150 ml in every 15 minutes during the 90 minutes exercise.Results: In the second and the third days, between the maximal VO2 values a significant statistical change has been determined. From the respiration equivalences for the maximal ventilation volume/VO2 values, compared to the first day in the second day an increase and in the third day a significant decrease has been observed. Although the VO2 values in the anaerobic threshold has been significantly decreased between the first and the second days, a significant increase has been observed between the second and the third days.Conclusion: Through the changes in the cardiopulmonary parameters and especially in the maximal VO2 values after water consumption, the importance of the water replacement in the sportive performance has been put forward in our study.