Posterior tibial sinirin stimülasyonunun (nöromodülasyon) aşırı aktif mesane şikayeti olan kadınlarda etkinliğinin gösterilmesi ve mesane kan akımı üzerine etkisi
The effects of posterior tibial nerve stimulation treatment(neuromodulation)in patients with overactive bladder syndrome and the effects to bladder?s blood circulation
- Tez No: 247389
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAY YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Posterior Tibial Sinirin Stimülasyonunun(Nöromodülasyon) Aşırı Aktif Mesane Şikayeti Olan Kadınlarda Etkinliğinin Gösterilmesi ve Mesane Kan Akımı Üzerine EtkisiAşırı aktif mesane, idrara sıkışma, sık gitme ve bazen de sıkışma inkontinansı ile yaşam kalitesini bozan bir sağlık sorunudur. Toplumda sık görülen bu problemin farklı tedavileri vardır.Amaç: Nöromodülasyonun etki mekanizmasının net olarak açıklanamaması nedeniyle bu çalışmada tibial sinirin perkütan uyarısı ile mesane kan akımında değişiklik olup olmadığı Doppler ultrasonografi ile değerlendirilmekte ve medikal ve/veya diğer konservatif tedavi yöntemlerine dirençli AAM'li hastalarda nöromodülasyonun etkinliği araştırılmaktadır.Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ürojinekoloji birimine Aralık 2005 ? Haziran 2009 tarihleri arasında başvuran kadınlar arasından aşırı aktif mesane sendromu tanısı konulmuş medikal ve/veya elektriksel stimülasyon tedavisine yanıt vermeyen 19 hasta seçildi. Her hastaya tedavi öncesi ve sonrası fizik muayene, digital palpasyonla kas gücü tayini, perineometre, postmiksiyonel rezidüel idrar miktarı, mesane günlüğü, ped testi, King Sağlık Ölçeği, ürodinami ve mesane kan akımı değerlendirilmesi amacıyla vaginal renkli Doppler USG yapıldı. Tüm hastalara, 12 hafta boyunca haftada bir seans ve her seans 30 dakika sürecek şekilde tedavi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Posterior Tibial Nerve Stimulation Treatment(Neuromodulation)in Patients With Overactive Bladder Syndrome and The Effects to Bladder?s Blood CirculationOveractive bladder is a health problem with urgency, frequency and sometimes with urge incontinence. With an overactive bladder, patient may feel embarrassed, isolate herself, or limit her work and social life. There are different ways to treat this problem to improve their quality of life.Objective: Our aim was to determine the effect of posterior tibial nerve stimulation on the quality of life in women suffering from resistant overactive bladder. As the mechanism has not been clearly described yet, we also search changes of the blood circulation of the bladder that may be its mechanism of effect of neuromodulation.Background: Overactive bladder is a very common problem among women that has a huge impact on the women's quality of life. Posterior tibial nerve stimulation is a neuromodulation technique and is an alternative to other conservative measures that have been commonly performed in this group of patients. It is minimally invasive with almost no complications and easy to perform. It does not interfere with any medications. It has a positive effect on bladder overactivity and detrusor contractions.Material Method: 19 women who applied to Istanbul University Istanbul Medical School between 2006- 2008 with the symptoms of urgency, urge urinary incontinence, and frequency and diagnosed as overactive bladder were enrolled in the study. Before treatment, King?s Health Questionnaire validated in Turkish and 4-day bladder diary was filled out by the patient and gynecological examination, residual volume, pad test, perineometry, urodynamics and vaginal colour Doppler ultrasound were performed. All patients received 12-week treatment which was performed weekly in 30-minute sessions. After the 12-week treatment, all the patients were reevaluated with bladder diary and King?s Health Questionnaire and all the other urogynecologic tests including urodynamics and pelvic examination.