Diz çevresinde uygulanan rotasyonlu ve rotasyonsuz tümör protezlerinin klinik sonuçlarının yürüme analizi katkısıyla karşılaştırılması
Comparison of rotational and fixed hinge knee tumor prosthesis in the treatment of around knee tumors with contribution of gait analysis
  1. Tez No: 247390
  2. Yazar: MEHMET BERKİN TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARZEM ÖZGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Diz çevresi tümörlerinde eksremite kurtarıcı cerrahinin en önemli ayağı olan endoprostetik cerrahide kullanılan protezlerin menteşe özelliklerini(rotasyonel menteşe, fikse menteşe) klinik, radyolojik, fonksiyonel sonuçlarını yürüme analizi katkısıyla araştırmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde 1992-2007 yılları arasında diz çevresi tümörü nedeniyle distal femur ya da proksimal tibia total replasman protezi uygulanan, en az 18 ay takibi olan 121 hasta incelemeye alındı. Ortalama yaşları 24.46 olan 70 erkek( %57.9), 51 kadın ( %42.1) hasta 109 malign, 12 benign tümör tanılarıyla Enneking prensipleri çerçevesinde cerrahi uygulandı. 54 hastada rotasyonel menteşeli( 28 Finn, 18 Mutars, 8 rotasyonel Kotz); 67 hastada fikse menteşeli ( 46 TMTS, 21 Kotz) tümör protezi uygulandı. Protez yetmezliği aseptik, mekanik, septik yetmezlik ve onkolojik kaynaklı (nüks) yetmezlik ana başlıklarında incelenerek Kaplan-Meier istatistik yöntemi ( SPSS 13.0) kullanılarak protez sağkalımları hesaplandı. Aktif, fonksiyonel ve onkolojik problemi olmayan, desteksiz yürüyebilen ve tümör protezi ameliyatının üzerinden en az 18 ay geçmiş 30 hastaya yürüme analizi uygulandı. Hastalar iki gruba ayrılarak ( 16 rotasyonel, 14 fikse) zaman-mesafe, kinematik, kinetik analizleri 30 kişilik gönüllü, sağlam grup değerleri ile karşılaştırıldı.( SPSS 13.0, Mann Whitney U testi)Genel Sonuçlar: Serimizde genel protez sağkalım oranı 5 yıllık %62±4; 10 yıllık %40±5 olarak hesaplandı. Sağkalıma etkisi olabileceği düşünülen faktörler arasında sadece yaşın protez sağkalım üzerine anlamlı etkisi bulundu(0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In the treatment of around knee tumors , most important step in limb salvage surgery is endoprosthetic surgery. We aim to evaluate the differences in hinge mechanisms(rotational- fixed) used in the tumor prosthesis clinically, radiologically and functionally with the help of gait analysis .Patients and Method: Totally 121 around knee tumor patients(distal femur, proximal tibia) who were treated with total replacement prosthesis in our clinic between the years 1992-2007, were included to the study. The 109 malign tumor, 12 benign tumor diagnosed patients? mean age was 24.46. 70 were male( %57.9) and 51 were female ( %42.1). Surgery was applied as part of Enneking principles. There were 2 hinge type; one of them was rotational hinge ( 28 Finn, 18 Mutars, 8 rotational Kotz) and the other was fixed hinge (46 TMTS and 21 fixed Kotz). We consider prosthesis failure in 4 main topics; aseptic failure, septic failure, mechanic failure and onkologic failure ( local recurrence) and prosthesis survival was calculated with Kaplan-Meier statistical method( SPSS 13.0). Also 30 patients were participated to the gait analysis who were active, able to walk unsupported and at least 18 month passed from his/her major surgery. They were divided into two groups( 16 rotational hinge, 14 fixed hinge) and temporaspatial, kinematic and kinetic analysis were compared with voluntary, healthy 30 patients with statistically Mann Whitney U test ( SPSS 13.0)General Results: General prosthesis survival in our serie is for 5 years %62±4; for 10 years %40±5. From several risk factors that could effect the survival only the age had a significant effect (< 18 age, p =0.027). Among prosthesis types highest prosthesis survival belongs to Finn rotational prosthesis( %92). 5 year prosthesis survival in distal femur is %64±6 in rotational prosthesis and %59±10 in fixed hinge prosthesis(p>0.05).