Üç boyutlu konformal eksternal radyoterapi kullanılarak yapılan akselere parsiyel meme ışınlaması: Erken klinik ve dozimetrik sonuçlar
Three dimentional conformal eksternal accelerated partial breast irradiation; early clinical and dosimetric outcomes.
  1. Tez No: 247391
  2. Yazar: ŞULE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKTAV DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda erken evre meme kanserinde, postoperatif üç boyutlu konformal eksternal radyoterapi ile akselere parsiyel meme ışınlaması yapılan hastalarda erken klinik ve dozimetrik bilgilerinin sunulması amaçlandı.Kasım 2007 ile Ocak 2009 arası kliniğimize başvuran, erken evre meme kanseri nedeni ile meme koruyucu ameliyat yapılmış, T1 tümörü olan, aksilla tutulumu olmayan postmenopoze ve histopatolojik değerlendirmelerinde, lenfovasküler invazyonu olmayan, östrojen ve progesteron reseptörleri pozitif olan invaziv duktal karsinom ya da duktal karsinoma insitu tanılı 32 hasta değerlendirildi. Hastaların lumpektomi kavitesi, klinik hedef volümü, planlanan hedef volümü ve riskli organ volümleri belirlendi. Planlama sonrasında volümetrik ve dozimetrik kısıtlamaları RTOG kriterlerine uygun olan 17 hasta tedaviye alındı. Bu hastalarda, tüm meme ışınlaması yapılmaksızın yalnızca lokal rekürrens riskinin en yüksek olduğu tümör yatağına üç boyutlu konformal radyoterapi kullanılarak, akselere kısmi meme ışınlaması yapıldı. Hastaların tedavileri 3850 cGy/10 fraksiyon, günde iki kez uygulanarak toplam beş günde tamamlandı. Tüm hastalara endokrin tedavi verildi.Yan etkiler, Radiation Therapy Oncology Group (RTOG)/ Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG)'nin akut ve geç radyasyon morbidite skorlama şemasına göre değerlendirildi ve eritem, hiperpigmentasyon, deskuamasyon, telenjektazi, fibröze bakıldı. Sık rastlanan toksisite kriterleri rehberine (Guidelines of Common Toxicity Criteria, version 2.0) göre, akut/kronik radyasyon morbiditede skalası kullanılarak toksisite derecelendirildi. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ilk hafta, 1., 3., 6. ay ve 1. yılda sonuçlar kaydedildi. Sadece Grad I toksisite görüldü..Kozmetik sonuç ise Harvard kriterlerine göre değerlendirildi. 6.ay ve 1.yılda mükemmel, iyi, orta, kötü olarak kaydedildi. Hastaların 6. ay kontrollerinde, kozmetik sonuç, 13 (%76,5) hastada sonuç mükemmel, dört (%23,5) hastada iyi olarak değerlendirildi. Eylül 2009'da birinci yıl kontrolünü dolduran 16 hastanın, 14'inde mükemmel, ikisinde iyi kozmetik sonuç elde edildi.Yapılan tedavi ek cihaz ve ek tedavi maliyeti gerektirmemektedir. Non- invaziv olan bu yöntem ile tedavi süresini kısalmaktadır. Tekniğin özelliği nedeni ile sadece tümörün olduğu kadrana radyoterapi uygulandığı için radyoterapi alanını küçülmekte ve dolayısıyla akciğer, kalp ve diğer meme gibi kritik organların dozları minumumda kalmaktadır.Akselere parsiyel meme ışınlaması, hasta seçim kriterleri, planlama ve uygulamadaki belirsizlikler nedeni ile sadece klinik çalışma olarak yapılması uygun olan bir tedavi şeklidir.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to present the early clinic and dosimetric data of the patients who had postoperative APBI with 3D conformal radiotherapy.Thirty-two post menopausal patients who have been referred to our clinic between Nov 2007 and Jan 2009 with the diagnosis of invasive ductal or in situ ductal carcinoma of breast cancer, having T1 tumor without any axillary involvement and lymphovasculary invasion and whose ER and PR receptors are positive were evaluated. After pre-planning 17 of them having eligible clinical and dosimetric features according to the RTOG criteria were recruited to our study. To these patients APBI was delivered by using 3D conformal radiotherapy to only tumour bed where the risk of recurrence is most likely without whole breast irradiation. APBI treatment was delivered in five days, twice a day in ten fractions with the daily dose of 385 cGy after delineating the lumpectomy cavity, clinical target volume, planned treatment volume and organs at risk. All patients were recieved hormonotherapy.Side effects were evaluated according to the acute and late radiaton morbidity scoring of RTOG/ECOG and erythema, hyperpigmentation, desquamation, telengiectasia and fibrosis were taken into account. The toxicity was evaluated by using the scala of acute/chronic radiation morbidity according to the Guidelines of Common Toxicity Criteria and after treatment at first week, at first, third, sixth month and at first year the results were recorded. Only grade 1 toxicity was observed.Cosmetic results were evaluated according to the Harvard criteria at sixth month and first year as excellent, good, fair and poor. The cosmetic results of 13 (%76.5) patients at sixth month was excellent, the remaining four (%23.5) patients had good results. The results of 16 patients who had more than a year follow up, in their first year follow up 14 had excellent and two had good cosmetic results.The treatment doesn?t require additional treatment cost or device. With this non-invasive treatment option the total time of treatment is reduced. As radiotherapy is delivered only to the quadrant where the tumour is located, with this technique the irradiated area is reduced and for that reason the dose delivered to critical tissues like lung, heart and the other breast is minimised.APMI is a treatment option that can be chosen only for clinical trials for having insufficient results, little knowledge and also because of the problems in patient selection, planning and treating.