Otistik spektrum bozukluklarıında travma sonrası stres bozukluğu
Posttraumatic stress disorder in autistic spectrum disorders
- Tez No: 247408
- Danışmanlar: PROF. NAHİT MOTAVALLI MUKADDES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişimsel Bozukluğu olan çocukların olmayanlara göre fazla tacize uğradıkları bildirilmiş olmasına rağmen, Otistik Spektrum Bozukluğu (OSB) olanlarda travma ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) çok az sayıda rapor edilmiştir. Bu popülasyonda yapılmış sistematik bir çalışma yoktur. Yapılmış çalışmaların önemli bir kısmı otistiklerin de dahil olduğu heterojen gelişimsel gerilik ve problemleri olan kitleleri içermektedir. Buçalışmada bir psikiyatri kliniğinde takip edilen ve OSB tanısı alanlarda travma türü ve sıklığı, eşlik eden risk faktörleri ve semptomların seyri incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Children and Adolescents with developmental disabilities are said to have higher risks of physical or sexual abuse than those without any disability, trauma and Posttraumatic Stress Disorder (PTSD) are very little examined in those with Autistic Spectrum Disorders (ASD). Our study is conducted on a group of ASD patients in a psychiatric outpatient clinic to assess trauma types and prevalence, risk factors and symptoms of trauma and PTSD in this group.