Calprotectin'in behçet ve idiopatik aftöz stomatit ayrımındaki rolü
The role of calprotectin at behcet and idiopathic aphthous stomatitis
- Tez No: 406629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN KISACIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Behçet Hastalığı (BH) tekrarlayan oral, genital ülserler ve göz bulgularının yanı sıra kas-iskelet, nörolojik ve gastrointestinal sistem tutulumları ile seyreden bir vaskülittir. Oral ülser (OÜ), BH'nın en sık semptomudur. Bu ülserler ağrılı, 1-3 cm çaplarında, sarı fibrin ile kaplıdır ve genellikle skar bırakmadan iyileşirler. BH'da ortaya çıkan OÜ'ler İdiopatik Aftöz Stomatit'e (Rekürren aftöz stomatit) (RAS) benzer şekildedir ve oluşan ülserasyonları ayırmak klinik olarak mümkün olmamaktadır. Her iki hastalıkta da teşhis, hastanın hikayesine ve klinik belirtilere göre konulmakta ve herhangi bir laboratuar yöntemi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı calprotectin'in BH ve RAS'ta görülen ülserlerin ayırıcı tanısındaki rolünü araştırmaktır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı ve Diş Hekimliği Fakültesi tarafından belirlen 31 adet RAS'li hasta, 35 adet OÜ'i olan Behçet hastası, 35 adet OÜ'i olmayan Behçet hastası ve 30 adet sağlıklı kontrol grubunun serum ve tükrük örneklerindeki calprotectin düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca hasta ve kontrol grubunun ülser sayısı, ülser tipi ve periodontolojik durumu ile ilgili veriler de değerlendirildi. Çalışmaya toplam 131 gönüllü alındı. Hastaların cinsiyetleri (kadın/erkek) RAS'ta 13/18, Behçet aktifte 17/18, Behçet remisyonda 13/22, sağlıklı kontrolde ise 13/17 idi. Yaş ortalamaları RAS'ta 28.51±6.86, Behçet aktifte 33.48±9.08, Behçet remisyonda 33.62±8.94, sağlıklı kontrolün ise 29.38±7.60 yıl olup hastaların yaş ve cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). RAS ve Behçet aktif grupları arasında bakılan tükrük ve serum calprotectin düzeyi, ülser tipi ve periodontolojik durum açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Calprotectin düzeyleri sağlıklı kontrol ile Behçet remisyon hastalarının serum ve tükrük örneklerinde; Behçet aktif ve RAS'a göre daha düşük saptandı. Behçetin aktif olduğu grupta RAS'tan daha yüksek calprotectin düzeyi olmasına rağmen bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç olarak BH ile RAS oral ülser ayırımında serum ve tükrük calprotectin düzeylerinin ayırıcı tanıda rolü bulunmamaktadır. Ancak daha çok hasta ve daha farklı klinik tablolarda calprotectin'in rolünün olup olmadığının araştırılmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
Behcet Disease (BD) is a vasculitis which is followed by stiffness of muscle-skeleton, neurologic and gastrointestinal system, in addition to recurrent oral, genital ulcers and eye findings. Oral Ulcer (OU) is the most common symptom of BD. This ulcer is painful, in scale of 1 to 3 cm, covered by a yellow fibrine and generally recovers without scars. OU showing up in BD and Idiopathic Aphthous Stomatitis (Recurrent aphthous stomatitis) (RAS) resemble each other and discriminating consisted ulcerations is clinically impossible. Diagnosis in these both illnesses is decided according to the story of patient and clinical symptom, because there is not a laboratory method. The aim of this study is to determine the role of calprotectin in the differential diagnosis of ulcers seen in BD and RAS. In this study; the evaluation of the level of calprotectin in the samples of serum and saliva of 31 patients with RAS, 35 patients of BD with OU, 35 patients of BD without OU and healthy control group consisting of 30 people, determined by Gaziantep University Rheumatology Department and Faculty of Dentistry, is purposed. Ulcer number, the type of ulcer, the periodontological state of patient and control groups are evaluated. 131 volunteers were admitted to this study. The genders of patients (woman/man) are 13/18 in RAS, 17/18 in Behcet active, 13/22 in Behcet remission and 13/17 in healthy control. Median ages are 28.51±6.86 in RAS, 33.48±9.08 in Behcet active, 33.62±8.94 in Behcet remission, 29.38±7.60 years in healthy control. And there was no any statistical difference between patients' ages and genders (p>0.05). A significant difference has not been detected in terms of periodontological state, the type of ulcer, the level of serum and saliva calprotectin searched between groups of RAS and BD with OU (p >0.05). The levels of calprotectin in the samples of serum and saliva of patients with Behcet remission and with healthy control are detected lower than Behcet active and RAS. Although there is high calprotectin level in Behcet active group than RAS, a significant difference has not been detected statistically between the set workgroups (p >0.05). As a result, the level of serum and saliva calprotectin in the BD and RAS oral ulcer discrimination has not any role in differential diagnosis. However, it will be beneficial to examine whether calprotectin has a role or not in more clinical trials and with more patients.