Sigara bırakmanın kalp hızı değişkenliği ve koroner akım üzerine etkileri
The effect of smoking cessation on heart rate variability and coronary flow
- Tez No: 247409
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Chest Diseases, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ: Kalp hızı değişkenliği (KHD) ve koroner akım rezervi (KAR) ölçümü kardiyak mortalitenin iki önemli belirtecidir. Kardiyovasküler hastalıklar için en önemli önlenebilir risk faktörlerin olan sigaranın bırakılmasının kardiyak mortaliteyi azalttığı kesinleşse de bu etkinin başlama zamanı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda, sigara kullananlardaki KHD ve KAR ölçüm değerlerinin, sigara kullanmayan kontrol grubu ve sigarayı bıraktıktan iki hafta sonraki ölçümlerde kendi değerleri ile karşılaştırmayı amaçladık. İkincil amacımız ise; bu değerler ile Fagerström bağımlılık indeksi ve içilen sigara miktarı (paket-yıl) arasındaki ilişkiyi incelemekti.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 20-50 yaş arası, günde en az bir paket sigara içen 20 erkek hasta ve hiç sigara kullanmamış 10 gönüllü erkek kontrol alındı. Boy, kilo, demografik verileri ve vaka grubunun sigara bağımlılık düzeyleri (Fagerström nikotin bağımlılık testi) kaydedildi. Vaka ve kontrol grubu, 24 saatlik Holter ile KHD parametreleri (ortalama RR mesafesi, SDNN, RMSSD, LF, HF, LF/HF) ve Transtorasik Doppler Ekokardiyografi (TTDE) ile KAR incelemeleri ile değerlendirildi. Sigara kullanma nüksü açısından takip edildi. On dördüncü günde sigarayı kullanmamayı başaran vakaların tetkikleri tekrarlandı.BULGULAR: Sigara kullanan grupta ortalama Fagerström bağımlılık indeksi 8,21±1,12, sigara kullanma miktarı 37,71 ± 12,67 paket-yıl olarak tespit edildi. Altı olgu farklı nedenlerden (sigarayı bırakamama, kontrol çalışmayı red, teknik nedenler) çalışma dışı bırakıldı. Sonuçta 14 sigara kullanan (yaş 39,21±6,78 yıl) ve 10 kullanmamış (yaş 39,2±5,16 yıl) toplam 24 sağlıklı erişkin çalışmaya dâhil edildi. KHD analizinde, sigara bırakılması sonrası ortalama RR mesafelerinde anlamlı artış gözledi (732,22±61,43'e karşın 802,2±91,38 (p=0,006)). Kontrol grubu ile vaka grubunun sigara içerken ölçülen SDNN ortalamaları arasında anlamlı fark tespit edildi (p=0,028). Sigara bırakılması sonrası vaka grubunda SDNN ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı saptandı (p=0,021). KAR değişkeni için, vaka grubu ( 2,03±0,44), kontrol grubu (2,49±0,71), sigara bırakılması sonrası kontrol (2,26±0,65) değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlılık düzeyinde değildi (p=0,064). Sigara Miktarı ile ortalama RR mesafelerindeki artış miktarı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edildi (r=0,833 p=0,001).SONUÇ: Erişkin sağlıklı sigara kullanıcılarının değerlendirildiği bu çalışmada, sigaranın bırakılması ile 15 gün gibi kısa bir sürede, kardiyak mortalite belirteçleri üzerinde fizyolojik olarak olumlu değişikliklerin meydana geldiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Heart rate variability (HRV) and coronary flow reserve (CFV) is the measurement of cardiac mortality, two important markers. Most important preventable risk factor for cardiovascular disease which is one of non-cardiac mortality, reduce the final Leave, the start time of this effect is related to continuing.AIM: In our study, smoking HRVand CFV measurement values, non-smoking control group and two weeks after you quit smoking with measures aimed to compare their own values. Our goal is secondary; these values with the index and Fagerström addiction cigarette smoking amount (pack-years) was to examine the relationship between. MATERIAL AND METHODS: The study between the ages of 20-50, at least a pack a day smoker 20 male patients and male controls were 10 volunteers did not use any cigarettes. Demographic data and case group of non-addictive levels (Fagerström nicotine dependence test) were recorded. Case and control group, with 24-hour Holter HRV parameters (the average distance RR, SDNN, RMSSD, LF, HF, LF / HF) and Transthoracic Doppler Echocardiography (TTDE) and studies were evaluated by CFV. In terms of smoking relapse were followed. On the fourth day, managed to avoid non-use of the tests were repeated cases.RESULTS: Non-use index 8.21 ± 1.12 in the group average Fagerström addiction, smoking as the amount of 37.71 ± 12.67 pack-years was determined. Six cases of different reasons (inability to quit smoking, control work refusal, for technical reasons) were excluded from the study. As a result, the 14 smokers (age 39.21 ± 6.78 years) and 10 did not use (age 39.2 ± 5.16 years) were included in the study a total of 24 healthy adults. KHD in the analysis, smoking cessation after the significant increase in the average distance of RR was observed (p = 0,006). Control group smokers, while the case group with significant difference between the measured mean SDNN was found (p = 0.028). In the case of smoking cessation group was found to increase average SDNN (p = 0.021). KAR for variables, case group, control group, after controlling for the smoking cessation as the difference between the statistical significance level (p = 0.064). The average amount of non-positive correlation between the amount of the increase in RR range was determined (r = 0.833, p = 0.001).CONCLUSION: The adult healthy non-users were evaluated in this study, be left with 15 days of smoking in such a short time, over the physiological markers of cardiac mortality as has been shown that positive changes occur.