Hemodiyaliz hastalarında aort duvar sertliği ile ilişkili faktörler
Factors associated with aortic stiffness in hemodialyzis pati̇ents
  1. Tez No: 352652
  2. Yazar: ALPER ERDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Son dönem böbrek hastalık populasyonunda kardiyovasküler olaylar mortalitenin en önemli nedenidir. Bu hastalık grubunda artmış aort duvar sertliği kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin bağımsız risk faktör ve göstergesidir. Günümüzde santral arteryel sertliğin incelenmesinde aortik Nabız Dalga Hızının (AoNDH) ölçümü altın standart metod olarak, sistemik arteryel sertliğin değerlendirmesinde ise Artırma Göstergesinin (AG) ölçümleri önerilmektedir. Bu araştırmada son dönem böbrek hastalık populasyonunda aort sertliği ilişkili faktörler belirlendi ve bu bağlantıda arteryel sertliğin üzerinde hemodiyaliz seansının akut etkileri incelendi. YÖNTEM: Değerlendirmeler karotis femoral Nabız Dalga Hızının ve radiyal arter üzerinden alınan santral nabız dalga formların Artırma Göstergesinin ölçümleri ile yapıldı. Kalp hızına göre düzeltilmiş Artırma Göstergesi kullanıldı. Ölçümler noninvazif olarak applanation tonometry tekniği, SphygmoCor Atcor sistemi ile hemodiyaliz öncesi ve sonrası yapıldı. Çalışmaya 32 kadın ve 43 erkek toplam 75 kronik hemodiyaliz hastası alındı. İnflamasyon parametresi olarak serum yuksek duyarlıklı C-reaktif protein düzeyleri ölçüldü. 44 hastada volüm durumunun değerlendirilmesi için biyoimpedans incelenmesi yapıldı. BULGULAR: Hemodiyaliz öncesi hasta grubunun ortalama aortik Nabız Dalga Hızının değeri 9,30 ± 3,30 m/s ve düzeltilmiş Artırma Göstergenin ortalaması %24,52 ± 9,42, seans sonrası ortalama AoNDH'nın değeri 7,59 ± 2,66 m/s ve AG'nin ortalaması %20,28 ± 10,19 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cardiovascular events are the most significant cause of mortality in the end stage renal disease patients. Increased aortic stiffness is an independent risk factor and predictor of cardiovascular morbidity and mortality in this group. Currently, the measurement of aortic pulse wave velocity (PWV) is recommended as the golden standard for assessing central arterial stiffness, while Augmentation Index (AI) measurement is recommended for evaluating systemic arterial stiffness. In this study, factors associated with aortic stiffness has been determined in the end-stage renal disease population and in this context, the acute effects of hemodialysis sessions on arterial stiffness has been evaluated. METHOD: Assessments were made by measuring the carotid-femoral pulse wave velocity and by Augmentation Index measurements of central pulse wave forms taken over the radial artery. The Augmentation Index used was corrected for heart rate. Measurements were taken prior to and after hemodialysis using the noninvasive applanation tonometry method, with the SphygmoCor Atcor advice system. 32 women and 43 men, 75 chronic hemodialysis patients in total were included in the study. High-sensitivity C reactive serum protein levels were measured as inflammation parameters. Bioimpedance testing was carried out for the volumetric assessment in 44 patients. FINDINGS: The average aortic Pulse Wave Velocity was recorded as 9,30 ± 3,30 m/s vs 7,59 ± 2,66 m/s respectively for the patient group before hemodialysis and the group following the session, and the average corrected Augmentation Index was recorded as 24,52 ± 9,42 % vs 20,28 ± 10,19% respectively before and after hemodialysis session.