Kemik kırık iyileşmesinde Dolichousnea Longissima (ach.) Articus. liken türünden elde edilen usnik asidin etkilerinin incelenmesi. (Rat modellerinde deneysel çalışma)
Invastigating the effrect on fracture healing of usnic acid extract from Dolichousnea longissima (Ach.) Articus which a kind of lichen (Experimental study in rat models)
  1. Tez No: 247430
  2. Yazar: HAMDİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SELİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kırık iyileşmesini etkileyen faktörler ile ilgili günümüze kadar birçok çalışmalar yapılmış ve bunların bir kısmı klinikte kullanım alanı bulmuştur.Biz çalışmamızda usnik asidin kırık iyileşmesi üzerine olan etkilerini rat tibiası üzerinde oluşturulan açık kırık modeli ile araştırdıkAğırlıkları 250?300 gr arasında değişen 35 adet Wistar albino cinsi erkek ratın 35 adet sağ tibiasına açık krık modeli uygulandı. Tüm ratlar 5 ayrı gruba ayrıldı. Birinci gruba herhangi bir ilaç verilmedi. İkinci gruptaki ratlara oral yoldan 50 mg/kg usnik asit verildi. Üçüncü gruptaki ratlara 100 mg/kg usnik asit verildi. Dördüncü gruptaki ratlara 200 mg/kg usnik asit verildi. Beşinci gruptaki ratlara 2ml %3 lük karboksimetil selüloz (CMC) verildi. Tüm ratların sağ tibialarına haftalık aralıklarla direkt yan grafi çekildi. 6. hafta sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi ve dansitometrik inceleme yapıldı. Her gruptan 5 er adet olmak üzere rastgele seçilen toplam 25 adet opere edilen sağ rat tibiası histopatolojik incelemeye gönderildi. Kalan her gruptan ikişer adet olmak üzere 10 adet sağ tibia mekanik teste tabi tutuldu.Tüm gruplardan Lane-Sandhu radyolojik skorlama sistemine göre elde edilen veriler Kruskals-walis testine tabi tutularak grupların aralarındaki etkileşim test edildi. Radyolojik verilere göre 200mg/kg üsnik asit verilen grubun radyolojik ortalama değeri, 5.(2ml %3 lük karboksimetil selüloz) ve 1.(herhangibir ilaç verilmedi) gruba göre anlamlı yüksek bulundu.Histolojik veriler Kruskals-walis testine tabi tutuldu. Bu verilere göre 4.(200mg/kg üsnik asit) grup diğer gruplara göre en yüksek ortalama değere sahip olup istatistiksel olarak anlamlı. 5.(2ml %3 lik karboksimetil selüloz) 2.(50mg/kg üsnik asit) ve 3.(100mg/kg üsnik asit) gruplar arasında anlamlı farklılık yok (p=0,002) ve bu üç grubun ortalama değeri 1.(herhangi bir ilaç verilmedi) gruba göre anlamlı yüksek.Mekanik verilerin ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamadı. Yaptığımız çalışmada usnik asit ratlarda açık tibia modelinde kırık iyileşmesini hızlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been made to present about fracture healing and related to factors affecting fracture healing and some of them are used as clinical.In this study we investigated the effects of usnik acid on fracture healing with open tibia fracture model in rat.35 right-tibia of 35 male Wistar albino Rat which average weight ranging between 250?300 gr were studied. To the right tibia of all rats open tibia fracture model was applied. The rats randomly were divided into 5 groups. To the first group was not given any drug. To the second group of rats were given 50 mg / kg usnik acid. To the third group of rats were given 100 mg / kg usnik acid. To the Fourth group of rats were 100 mg / kg usnik acid. To the Fifth group of rats were given 3% at 2 ml karboksimetil cellulose (CMC). To the right tibia of all rats directly radiographi was taken weekly intervals. At the end of 6.week all rats were sacrificed and densitometric analysis was performed. 25 operated right tibia of rats were sent to histopathological examination (5 right tibia of rats in each group). Other 10 operated right tibia of rats were subjected to mechanical tests. (2 right tibia of rats in each group).Radiological scoring was made according to criteria Lane - Sandhu reported. All data according to the Lane-Sandhu radiological scoring system obtained by Kruskals- walis test their interactions were tested. According to the radiological data average value of the 4. (200 mg/kg usnic acid) group significantly higher than the 1. (no any drug) and 5. (3% at 2 ml karboksimetil cellulose) group.Histological data were tested Kruskals-walis. According to histological data the 4.(200 mg/kg usnic acid) group have the highest average value is statistically significant. Between the 5. (3% at 2 ml karboksimetil cellulose) 2. (50 mg/kg usnic acid) ve 3. (100 mg/kg usnic acid) groups, no significant differences were observed and the average value of these three groups significantly higher than the 1. (no any drug) group.Between mean values of mechanical data no statistically significant differences found. In this study we suggested that usnic acid accelarate fracture healing in open tibia fractures of rats.