Üretra darlığında lazer internal üretrotominin etkinliği
The efficacy of laser internal urethrotomy in urethral stricture disease
  1. Tez No: 247456
  2. Yazar: MUSTAFA ATAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda Ho:YAG lazer yardımı ile yapılan internal üretrotominin etkinlik ve güvenirliliğini değerlendirmek ve sonuçları konvansiyonel soğuk bıçak internal üretrotomi ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamıza yerel etik kurul onayı alınmasını takiben tek, iatrojenik, üretra darlığı olan 51 erkek hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. 30 hastaya (Grup 1) soğuk bıçak ile saat 12 hizasından direkt-görsel internal üretrotomi ve 21 hastaya (Grup 2) Ho: YAG lazer (15W, 1200-1400 mJ, 8-12 Hz) ile saat 12 hizasından direkt-görsel internal üretrotomi uygulandı. Postoperatif 3,6 ve 12. aylarda klinik muayene, üroflowmetri ve retrograd üretrografilerle elde edilen sonuçlar analiz edildi ve gruplar arası değişkenler Fisher kesin kikare ve Mann Whitney U testleri kullanılarak karşılaştırıldı.Hasta yaşı, preoperatif Qmax değeri, darlık lokalizasyonu ve uzunluğu açısından her iki grup arasında farklılık yoktu. Operasyon süresi 1. gruba (23.8± 5.47) kıyasla 2.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the efficacy and reliability of Ho:YAG laser internal urethrotomy and compare the results with conventional cold knife internal urethrotomy.After the approval of local ethical board, 51 male patients with single, iatrogenic, urethral strictures were randomized into two groups. Thirty patients (Group 1) underwent direct-visual internal urethrotomy at 12 o?clock position with cold knife and 21 patients (Group 2) underwent direct-visual internal urethrotomy at 12 o?clock position with Ho:YAG laser (15W, 1200-1400 mJ, 8-12 Hz). At postoperative 3-, 6-and 12 months, the results obtained by clinical examination, uroflowmetry and retrograde urethrography were analysed and between study groups variables were compared by using Fisher?s exact and Mann Whitney U tests.There were no differences between the groups in terms of patient age, preoperative Qmax value, stricture localizations and lengths.