Depresyonla başa çıkmada öz yeterlik ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between depression coping self efficacy and perceived social support
- Tez No: 247464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma, depresyon ile başa çıkmada öz yeterlik düzeyini ve öz yeterlik ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin akut psikiyatri kliniklerinde yatarak tedavi gören depresyon tanılı 105 hasta birey oluşturmuştur.Araştırmanın verileri; anket formu, Depresyonla Başa Çıkmada Öz Yeterlik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, karşılaştırma istatistikleri (Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, student t testi, post-hoc tukey testi) ve ilişki analizi yöntemleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; hastaların taburculuktaki depresyonla başa çıkmada öz yeterlik ölçeği puanlarının (69,34 ± 18,83) yatıştaki puanlarına göre (48,10 ± 21,35) daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca hastaların cinsiyeti, çalışma durumu, ailelerini tanımlamaları, hastalanma sayısı, yatış süresi, intihar düşüncesi ve şiddet öyküsü ile depresyonla başa çıkmada öz yeterlik düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulumuştur. Benzer şekilde hastaların medeni durumu, ailelerini tanımlamaları, hastalanma sayısı, intihar düşüncesi ve şiddet öyküsü ile de algılanan sosyal destek düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. İlişki analizlerinde ise; depresyonla başa çıkmada öz yeterlik düzeyleri ile depresif belirti düzeyleri arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki, algılanan sosyal destek düzeyleri ile depresif belirti düzeyleri arasında negatif yönlü orta derecede bir ilişki, depresyonla başa çıkmada öz yeterlik düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasında ise pozitif yönlü orta derecede bir ilişki bulunmuştur.Çalışma sonuçları; öz yeterlik ve algılanan sosyal desteğin depresyonla başa çıkmada önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive research to determine depression coping self efficacy levels of individuals and the relationship between self efficacy and perceived social support.The sample group consisted of 105 patients who were diagnosed with depression and treated as inpatients in acute psychiatry clinics of Bakırköy Mental Health and Neurological Disease Education and Treatment Hospital.Data was collected with questionnaire, Depression Coping Self Efficacy Scale, Beck Depression Inventory and Perceived Social Support Scale.Descriptive statistics, comparison statistics (Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, t test, post-hoc Tukey test) and correlation methods were used to process and evaluate data.As a result of the research, it is found that Depression Coping Self Efficacy scores of patients were higher in discharge (69,34 ± 18,83) when compared to admission (48,10 ± 21,35). In addition; a significant difference is determined between gender, employment status, family definition, number of relapses of disease, length of stay in hospital, suicide ideation and violence history of patients and their depression coping self efficacy levels. Similarly, a significant difference is determined between marital status, family definition, number of relapses of disease, suicide ideation and violence history of patients and their perceived social support levels. Further more, as a result of correlation analysis, it is determined that a significant negative relationship exists between depression coping self efficacy levels and depressive symptom levels, a moderate negative relationship exists between perceived social support and depressive symptom levels, and a moderate positive relationship exists between depression coping self efficacy levels and perceived social support. Results of this research show that self efficacy and perceived social support are important factors in coping with depression.