Atopik dermatitli hastalarda kromozom instabilitesinin kardeş kromatid değişimi yöntemi ve diepoksibütan ile indüklenerek incelenmesi
Investigation of chromosomal instability in atopic dermatitis patients with sister chromatid exchange method and diepoxybutane induction.
  1. Tez No: 247465
  2. Yazar: İPEK MİNE GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Dermatology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Atopik Dermatit (AD) çoğunlukla yenidoğan ve erken çocukluk çağında başlayan, birbiriyle etkileşimde olan birçok genin ve çevresel faktörlerin etkisinde gelişen poligenik multifaktöriyel özellikte kronik, inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Literatürde AD'de artmış oksidatif DNA hasarını ortaya koyan ve AD'li hastalarda herhangi bir kanser gelişme riskinin arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. AD genetiği çalışmalarında hastalıkla ilişkisi saptanan bazı kromozom bölgelerinin FA, XP, AT ve BS gibi kromozom instabilite sendromlarında rol alan lokuslara yakın yerleşim gösterdiği bildirilmektedir. AD tedavi yöntemleri içinde çeşitli sitotoksik ajanlar, immün sistemi baskılayıcı ilaçlar ve UV ışınların kullanıldığı fototerapi yer almaktadır.Bu çalışmada 18 AD olgusu ve aynı yaş grubundaki 20 sağlıklı bireyden alınan perifer kan örneklerinde konvansiyonel sitogenetik analiz yapılıp, kardeş kromatid değişimi ve Diepoksibütan ile indüklenen kromozom kırıkları incelendi. Elde edilen bulgular AD olgularında izlenen kromozom kırıklarının kontrol grubuna oranla ileri derecede anlamlı olarak artmış olduğunu gösterdi. Olgularda gözlenen kardeş kromatid değişimlerinin de yine kontrol grubuna oranla ileri derecede anlamlı olarak artmış olduğu gösterildi. Yapılan konvansiyonel sitogenetik analizlerde ise herhangi bir sayısal veya yapısal kromozom anomalisine rastlanmadı. Bu çalışmanın sonuçları AD olgularında normal populasyona göre daha fazla DNA hasarı meydana geldiğini, ancak bunların tamir mekanizmaları ile onarılabildiğini; DEB gibi klastojen bir madde kullanılması durumunda oluşan hasarların mevcut DNA tamir mekanizmaları ile onarılamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis is a chronic inflammatory dermatological disease that usually starts during infancy and early childhood under the influence of multiple genes and environmental factors interacting with each other. In AD patients, increased oxidative DNA damage and a higher risk of cancer development have been reported. It?s been observed that some of the AD related chromosomal regions overlap with the known loci of chromosomal instability syndromes such as FA, XP, AT and BS. Various cytotoxic and immunosupressive agents and UV phototherapy take place among treatment procedures of AD.In this study we collected peripheral blood samples from 18 AD patients and 20 healthy individuals and carried out sister chromatid exchange, chromosome breakage and conventional cytogenetic analysis. Our findings showed significant increase in chromosome breakage as well as significant increase in sister chromatid exchange in AD patients in comparison to the healthy controls. In the conventional cytogenetic analysis we did not find any numerical or structural abnormalities in our patients. Our results indicate increased DNA damage in AD patients and point out that the damage is repaired via DNA repair mechanisms. However, we observed that in presence of a clastogen such as DEB, the damage is not repaired via DNA repair mechanisms.