Bilgisayar destekli hastahane uygulaması döner sermaye alt sistemi
- Tez No: 24749
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ttıp Fakültesi Araştırma Hastahanesi bilgisayar otomasyonu projesi, 'Hasta Kabul', 'Eczane' ve 'Döner Sermaye' olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu tez çalışması ise yukarıda bahsedilen üç ana bölümden biri olan Döner Sermaye İşlemleri projesini kapsamaktadır. Proje ile Hastahane Döner Sermaye İşlemlerinin en fazla" kullanılan bölümleri ele alınmıştır. Projede programlama dili olarak CSP/AD ve veri tabanı olarak da SQL/DS kullanılmıştır. Projede en az hata ile en fazla veri girişini sağlayacak bir tasarım yapılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle de projenin büyük bir kısmında hata kontrolü yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The computer automation project of the Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital consist of three main sections called 'Patient acceptance', 'Pharmacy' and 'Circulating Capital'. This thesis is concerned with the last subject mentioned above, namely 'Circulating Capital'. With this study the most frequently used procedures of the Hospital Accounting system are handled. The programming language and data base system used in this project are CSP/AD and SQL/DS respectively. In this work a structure having maximum data entrence with a minimum error rate is aimed. Therefore error controls are realised in the most parts of the project