Diş eti çekilmesi tedavisinde çift lateral köprü flebi ile yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği kombinasyonunun etkinliğinin klinik değerlendirilmesi
The clinical assessment of the efficiency of double lateral bridging flap in combination with guided tissue regeneration technique in the treatment of gingival recession defects
- Tez No: 157725
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2004 ZÜBEYDE ÖZGÜR Dişeti Çekilmesi Tedavisinde Çift Lateral Köprü Flebi İle Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonu Tekniği Kombinasyonunun Etkinliğinin Klinik Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı üst çenede simetrik dişeti çekilmelerinin tedavisinde çift lateral köprü flebi ve yönlendirilmiş doku rejenerasyonu kombinasyonunun klinik etkinliklerini milimetrik ölçüm ve fotogrammetrik alan analiz yöntemiyle değerlendirmektir. Bu çalışmada, üst çene kanin veya premolar dişler bölgesinde simetrik Miller sınıf I veya II dişeti çekilmesi bulunan 10 gönüllü hasta seçildi. Her hastadaki deney ve kontrol grubunu oluşturan bölgeler yazı-tura atılarak belirlendi. Deney grubunu oluşturan bölgede çift lateral köprü flebi ile birlikte titanyum destekli rezorbe olmayan membranın kullanıldığı yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği (ÇLKF+YDR) uygulandı. Simetriğindeki bölge ise kontrol grubu olarak kabul edildi ve sadece ÇLKF tekniği kullanıldı. Her hastadan tedavi öncesi ilgili dişlerde klinik ölçümler, dişeti ölçümleri ve özel bir bilgisayar programında fotogrammetrik alan analizleri yapıldı. Klinik ölçümlerde; sondlama cep derinliği, klinik ataşman düzeyi, klinik ataşman kazancı, plak indeksi, gingival indeks, dentin hassasiyeti ve vitalite skorları kaydedildi. Dişeti ölçümlerinde ise; dişeti çekilme miktarı, dişeti çekilme genişliği, keratinize dişeti miktarı ve dişeti kalınlığı 49miktarı belirlendi. Her bir hastanın klinik ve dişeti ölçümleri 3., 6. ve 12. aylarda, fotogrammetrik alan analizleri ise 6. ve 12. aylarda tekrarlandı. Deney grubunda tedavi sonrası 3. ay değerlendirmesinde kontrol grubuna ve başlangıç ölçümlerine göre plak indeksi ve gingival indeks skorlarında anlamlı artış saptandı (PO.05). Her iki grupta da başlangıca göre klinik ataşman düzeyi ve dentin hassasiyeti ölçümleri cerrahi sonrası 3. ayda, sondlama cep derinliği 6. ayda anlamlı azalma gösterdi (PO.05). Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında deney grubunda tüm değerlendirme aralıklarında DKM daha yüksekti (PO.05). Her iki grupta da başlangıca göre tüm değerlendirme aralıklarında DÇM ve DÇG'nde azalma ve klinik ataşman kazancı saptandı. Cerrahi sonrası 12. aydaki ortalama alan hesaplamasına göre kök kapanma oranı (KKO (mm2)) kontrol grubunda %45.3, deney grubunda %56.7 olmasına karşın, milimetrik olarak KKO (mm) sırasıyla %59.1 ve %62.6 olarak saptandı. Bu çalışmanın sınırlan dahilinde, ÇLKF tekniğine ek olarak YDR'nin kullanılması maliyeti arttırdığından ve klinik sonuçlar üzerine dişeti kalınlığım arttırmak dışında artı bir fayda sağlamadığından orta dereceli dişeti çekilmelerinin tedavisinde sadece ÇLKF tekniği tercih edilebilir. Bununla birlikte cerrahi sonrası klinik başarının değerlendirmesinde periodontal sond ile yapılan milimetrik ölçümler pratik olmasına rağmen, daha hassas sonuçların elde edildiği bilgisayarlı Fotogrammetrik alan analiz yöntemi pratikte uygulaması zor ve zaman alıcıdır. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2004 ZÜBEYDE ÖZGÜR The Clinical Assessment of The Efficiency of Double Lateral Bridging Flap in Combination with Guided Tissue Regeneration Technique in the Treatment of Gingival Recession Defects The aim of the study is to evaluate the clinical efficiencies of double lateral bridging flap in combination with guided tissue regeneration in maxillary gingival recession defects by millimetrical measurement and photogrammetrical area analysis methods. For this study, 10 volunteer patients with bilateral Miller's Class I or II gingival recession defects in maxillary canine or premolar area were selected. In each patient control and test group sites were determined by a coin toss. The test group site treated with double lateral bridging flap combined with guided tissue regeneration procedure utilizing a nonresorbable titanium reinforced expanded polytetrafluoroethylene membrane (DLBF+GTR). Bilateral site were assumed as control group and treated with only double lateral bridging flap (DLBF). In each patient clinical measurements, gingival measurements and Photogrammetrical area analysis in a special computer programme were done preoperatively. In clinical measurements; probing depth, clinical attachment level, clinical attachment gain, plaque index, gingival index, dentinal hypersensitivity and vitality scores were recorded. In gingival measurements; gingival recession depth, gingival 51recession width, width of keratinized tissue and thickness of gingival tissue were determined. Clinical and gingival measurements of each patient were repeated at 3 rd, 6th and 12th months, photogrammetrical area analysis were repeated in 6 th and 12th months postoperatively. In the test group plaque index and gingival index scores were significantly greater compared to control group and baseline in postoperative 3rd month (PO.05). Both groups were demostrated decreased clinical attachment level and dentinal hypersensitivity in postoperatively 3 rd month, probing depth in postoperatively 6th month compared to baseline (PO.05). In the test group gingival thickness was significantly greater in all evaluation periods when compared with control group (PO.05). In both groups clinical attachment gain, decreased gingival recession depth and gingival recession width were determined in all evaluation periods. Root coverage rates (RCR) were determined in (mm2) as 45.3% in the control group and 56.7% in the test group while in (mm) were 59.1% and 62.6% respectively in postoperative 12th month. Since the use of GTR procedure combined with DLBF increases the cost and does not seem to have additive benefits on clinical results, DLBF can be used in the surgical treatment of moderate gingival recession defects. Although millimetrical measurements obtained by periodontal probe are practical in the assessment of postoperative clinical success, more sensitive Photogrammetrical area analysis is more complicated and a time consuming method. 52