Atlarda yarış öncesi dönemde kalbin gelişimi, maksimal frekansı ve koşu hızı ile atletik potansiyeli arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the association of the development of the heart, the velocity at maximum heart rate and the athletic potential at pre-race training of horses
- Tez No: 247498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL MATUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma atlarda kalbin yarış öncesi dönemindeki gelişimi ile yarış koşabilme yaşına geldiğinde ölçülen maksimal frekanstaki koşu hızı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Ayrıca ülkemizdeki safkan İngiliz yarış taylarında kalbin gelişimi ve maksimal frekanstaki koşu hızına ilişkin referans değerlerin elde edilmesi de hedeflendi.Araştırmaya 2007 ve 2008 yıllarında doğan, toplam 117 adet safkan İngiliz tayı dahil edildi. Ancak teknik nedenlerden dolayı 11'i dişi 10'u erkek olmak üzere toplam 21 atın, 28 aylık yaşa gelinceye kadar düzenli takibi yapılabildi. Kalbin morfolojik ve fonksiyonel gelişimini izlemek için doğum sonrası 1., 4., 8., 12., 16., 20., 24. ve 28. aylarda sol ventrikül çapı sistolde (LVDs), sol ventrikül çapı diyastolde (LVDd), interventriküler septum kalınlığı sistolde (IVSs), interventriküler septum kalınlığı diyastolde (IVSd), sol ventrikül kütlesi (LVM), relatif duvar kalınlığı (RWT) ve ortalama duvar kalınlığı (MWT), kalp frekansı (HR), ejeksiyon fraksiyonu (EF), fraksiyonel kısalma (FS) ve interventriküler septumun kalınlaşma yüzdesi (IVST %) ekokardiyografi ile saptandı. Ayrıca koşu öncesi antrenman dönemindeki 24., 25., 26., 27. ve 28.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the association of the development of the heart at pre-race period and the velocity at maximum heart rate at the age of the commencement of race. Furthermore it was aimed to obtain reference values of the development of the heart and the velocity at maximum heart rate for Thoroughbred race horses in Turkey.A total of 117 Thoroughbred foals born in the years 2007 and 2008 were included in the study. However, only a total of 21 horses consisting of 11 females and 10 males could have been tracked until the age of 28 months on a regular basis, for some technical reasons. In order to evaluate the development of cardiac morphology and functionality, the following parameters were measured and calculated at 1,4,8,12,16,20,24 and 28 months after birth via echocardiography: left ventricular diameter in systole (LVDs), left ventricular diameter in diastole (LVDd), interventricular septal thickness in systole (IVSs), interventricular septal thickness in diastole (IVSd), left ventricular mass (LVM), relative wall thickness (RWT), mean wall thickness (MWT), heart rate (HR), ejection fraction (EF), fractional shortening (FS) and interventricular septal thickening (IVS%). Moreover, velocity at maximum heart rate in the pre-race training period was recorded at the age of 24,25,26,27 and 28 months through E-Trakka.All echocardiographic parameters were significantly associated with age.