Klinik belirtili köpeklerde Legionella pneumophila SG I varlığının kültür, PCR ve üriner antijen aranması yöntemleri ile araştırılması.
The investigation of Legionella pneumophila SG I presence in clinical symptomed dogs by culture, PCR, and urinary antigen methods.
  1. Tez No: 247508
  2. Yazar: SEMİHA (AKSEL) YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, solunum yolu semptomları olan köpeklerde L. pneumophila serogrup 1 etkeninin varlığı Türkiye'de ilk kez araştırıldı.Solunum sistemi hastalığı semptomları gösteren 96 adet köpekten bakteriyolojik, PCR ve ELISA incelemeleri yapmak için sırasıyla kan, serum ve idrar örnekleri alındı. Kültür amacıyla pediatrik lizis izolatör (Oxoid) tüplere alınan kanlardan BCYE agara ekimler yapıldı. Etken identifikasyonu amacıyla legionella lateks aglütinasyon kiti (Oxoid) kullanıldı. Serum örneklerinden DNA ekstraksiyonları QIAamp DNA Mini ekstraksiyon kiti (Qiagen) ile yapıldı ve örnekler bakterinin mip geni varlığı yönünden PCR yöntemiyle incelendi. İdrar örneklerinde bakteriyel antijen varlığı ELISA kiti (Diagnostic Automation,INC) ile incelendi. İncelenen tüm örneklerin kültür, PCR ve ELISA testleri sonucunda negatif olarak saptandı.Legionellozis, legionella türleri içerisinde özellikle Legionella pneumophila serogrup 1 tarafından oluşturulan, başta insanlar olmak üzere hayvanlarda da görülebilen bakteriyel bir infeksiyondur.Hayvanlarda Legionelloz infeksiyonlarının varlığı hakkında oldukça sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu araştırmada İncelenen örneklerde negatif sonuçların bulunmasında, örnek sayısı, örnek türü, mevsim faktörünün etkili olabileceği düşünülmektedir. Ülkemizde özellikle pet hayvanlarında bu konu hakkında daha ileri çalışmaların yapılması gerektiği, kliniklere solunum sistemi sorunları ile getirilen, etkeni belirlenemeyen olgularda legionellozisin de araştırılmasının hastalığın varlığının belirlenmesi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dogs with respiratory symptoms were examined for the precense of L. pneumophila serogrup 1, for the first time in Turkey.Blood, sera and urine samples were collected from 96 dogs with respiratory symptoms for bacteriological, PCR, and ELISA examinations, respectively. For culture, blood samples collected with pediatric lysis isolator tubes (Oxoid) were inoculated to BCYE agar. Latex agglutination kit (Oxoid) was used for the identification. The DNA extraction was made from serum samples by using QIAamp DNA Mini extraction kit (Qiagen) then the samples were examined for the presence of Mip gene by PCR. The presence of bacterial antigen in urine samples were examined with a ELISA kit (Diagnostic Automation,INC). As the results of culture, PCR and ELISA tests all the samples were found to be negative.Legionellosis is a bacterial infection which is generated especially by Legionella pneumophila serogroup 1 among all legionella species and can be seen particularly in humans and also in animals.There are very limited studies on the occurrence of Legionellosis in animals. The number and type of the samples collected and seasonal factors might have been played a role for the negative result obtained in this study. In conclusion, it seems like further studies on this disease are needed especially for pet animals, and for the determination of the disease status in our country each case including respiratory symptoms and indeterminate infectious agents should be examined for the presence of legionella species.